Kolaps Navalného: Němečtí lékaři otravu zatím nevyloučili | E15.cz

Ruští lékaři povolili převoz Navalného do zahraničí. Berlín nevyloučil, že mohl byl otráven

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se stabilizoval a pacient může být letecky přepraven do Německa. Podle agentury Interfax to v pátek večer sdělili ošetřující lékaři ze sibiřského Omsku. Informaci podle agentury DPA potvrdila i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová.

 

Podle Reuters zástupce lékařů oznámil, že nemocnice se rozhodla povolit letecký transport Navalného do Německa. Nemocnice podle něj může pomoci s přepravou pacienta na letiště, což by se mělo stát během několika hodin. „Na léčení v zahraničí by tak mohl být přepraven ještě dnes,“ řekl podle agentury TASS Anatolij Kaliničenko, zástupce hlavního lékaře nemocnice v Omsku.

Navalnyj není podle lékařů v ohrožení života, ale zůstává v umělém spánku, informoval dále podle agentury Reuters jeden z lékařů sibiřské nemocnice. Výrazná postava ruské opozice skončila v bezvědomí poté, co se jí ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku.

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové prozatím nevylučuje otravu jako možnou příčinu jeho zdravotního kolapsu, uvedl to mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Berlín pro Navalného vyslal v pátek ráno letecký speciál. Přicestovali s ním i němečtí lékaři, kteří podle mluvčího Kremlu dostali pozvání od ruských kolegů do Omsku na konzultace o Navalného léčbě.

Jejich ruští kolegové nejprve transport pacienta odmítali s ohledem na jeho zdravotní stav. V pátek večer ale změnili názor. Lidé z okolí Navalného vinili ruskou kliniku, že nemá zájem na jeho záchraně. „Jde jen o to zahladit zločin,“ řekla podle agentury DPA jeho mluvčí Jarmyšová. Ruští lékaři tvrdí, že v těle pacienta nenašli stopy jedu, ačkoli Jarmyšová se domnívá, že byl otráven.

Němečtí lékaři a experti, kteří přiletěli pro Navalného, už předtím konstatovali, že pacient je schopen transportu. Hovoří se o jeho hospitalizaci na berlínské klinice Charité.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video