Kolaps Navalného: Němečtí lékaři otravu zatím nevyloučili | E15.cz

Ruští lékaři povolili převoz Navalného do zahraničí. Berlín nevyloučil, že mohl byl otráven

ČTK, vku

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se stabilizoval a pacient může být letecky přepraven do Německa. Podle agentury Interfax to v pátek večer sdělili ošetřující lékaři ze sibiřského Omsku. Informaci podle agentury DPA potvrdila i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová.

 

Podle Reuters zástupce lékařů oznámil, že nemocnice se rozhodla povolit letecký transport Navalného do Německa. Nemocnice podle něj může pomoci s přepravou pacienta na letiště, což by se mělo stát během několika hodin. „Na léčení v zahraničí by tak mohl být přepraven ještě dnes,“ řekl podle agentury TASS Anatolij Kaliničenko, zástupce hlavního lékaře nemocnice v Omsku.

Navalnyj není podle lékařů v ohrožení života, ale zůstává v umělém spánku, informoval dále podle agentury Reuters jeden z lékařů sibiřské nemocnice. Výrazná postava ruské opozice skončila v bezvědomí poté, co se jí ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku.

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové prozatím nevylučuje otravu jako možnou příčinu jeho zdravotního kolapsu, uvedl to mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Berlín pro Navalného vyslal v pátek ráno letecký speciál. Přicestovali s ním i němečtí lékaři, kteří podle mluvčího Kremlu dostali pozvání od ruských kolegů do Omsku na konzultace o Navalného léčbě.

Jejich ruští kolegové nejprve transport pacienta odmítali s ohledem na jeho zdravotní stav. V pátek večer ale změnili názor. Lidé z okolí Navalného vinili ruskou kliniku, že nemá zájem na jeho záchraně. „Jde jen o to zahladit zločin,“ řekla podle agentury DPA jeho mluvčí Jarmyšová. Ruští lékaři tvrdí, že v těle pacienta nenašli stopy jedu, ačkoli Jarmyšová se domnívá, že byl otráven.

Němečtí lékaři a experti, kteří přiletěli pro Navalného, už předtím konstatovali, že pacient je schopen transportu. Hovoří se o jeho hospitalizaci na berlínské klinice Charité.

 

Autor: ČTK, vku
 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!