Ruští vojáci cvičí u hranic s Ukrajinou | E15.cz

Ruští vojáci cvičí u hranic s Ukrajinou

Ruští vojáci cvičí u hranic s Ukrajinou
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Stovky ruských vojáků zahájily nové manévry v oblastech sousedících s Ukrajinou. Cvičení začala den před plánovaným summitem o ukrajinské krizi v běloruské metropoli Minsku. Na východě Ukrajiny se dál bojuje především u města Debalceve, o němž proruští separatisté tvrdí, že ho již zcela obklíčili. Za posledních 24 hodin bylo při střetech zabito dalších sedm ukrajinských vojáků a dva civilisté.

V ruském Jižním vojenském okruhu, jehož části přiléhají k Ukrajině, se do nového vojenského cvičení zapojilo na 2000 příslušníků ruských průzkumných jednotek. Podle ruských úřadů, citovaných agenturou Interfax, by cvičení mělo trvat měsíc.

Dalších více než 600 členů ruských pobřežních jednotek se podle velení ruské Černomořské flotily účastní manévrů na Krymu, který Rusko loni v březnu anektovalo.

V Minsku se mají ve středu sejít vůdci Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa k jednáním o ukončení bojů na východní Ukrajině. Summit budou předem v hlavním městě Běloruska připravovat vysocí diplomaté zmíněných zemí. Projednat chtějí zejména stažení těžkých zbraní od linie fronty, kontrolu ukrajinsko-ruské hranice a budoucí správní status povstaleckých území v Doněcké a Luhanské oblasti.

Boje o Debalceve neutichají

Ukrajinská armáda uvedla, že nejintenzivnější boje svádějí její vojáci u východoukrajinského města Debalceve. Za uplynulý den padlo sedm vojáků a 23 jich utrpělo zranění. „V noci z 9. na 10. února jsme zaznamenali nárůst útoků na ukrajinské pozice,“ sdělil armádní mluvčí.

Civilní ztráty znovu hlásí ostřelované město Doněck, které je v rukou rebelů. Podle místní radnice zde od úterý zahynuli dva civilisté a dalších 12 bylo zraněno.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!