S&P dále hrozí, riziko recese eurozóny je prý 40 procent | E15.cz

S&P dále hrozí, riziko recese eurozóny je prý 40 procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kolaz E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle ratingové agentury Standard & Poor's existuje 40procentní šance, že ekonomika eurozóny se letos ocitne v recesi. Pokud by se tento scénář naplnil, meziroční propad HDP by mohl dosáhnout až 1,5 procenta. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Riziko recese stoupá a v současnosti jej vidíme okolo 40 procent,“ řekl analytik S&P Moritz Kraemer. „To by mohlo vést k propadu hospodářství eurozóny o 1,5 procenta,“ dodal. Případný propad by tak neměl být zdaleka tak velký jako v roce 2009, kdy se HDP zemí platících eurem propadl o čtyři procenta.

Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating celkem devíti ze 17 členských států eurozóny. Obavy z prohlubujících se hospodářských a finančních problémů vyvolalo především snížení ratingu Francie, což by mohlo výrazně poznamenat snahu eurozóny vypořádat se se současnou krizí.

Experti totiž upozorňují, že snížení francouzského ratingu bude mít negativní dopad na objem finančních prostředků v záchranném fondu eurozóny (EFSF). To předpokládá i Standard & Poor's, ale konkrétní dopady zveřejní až za několik dní. „Dopad na tyto instituce vyhodnocujeme a náš názor zveřejníme velmi brzy,“ dodal Kraemer.

Snížení ratingu i varování ohledně recese přišlo jen několik hodin poté, co zkrachovala jednání Řecka se soukromými veřiteli o škrtnutí části dluhu země. Athény se tak ocitly blíže platební neschopnosti.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video