S&P poslala rating Bulharska do neinvestiční kategorie | e15.cz

S&P poslala rating Bulharska do neinvestiční kategorie

Bulharsko, ilustrační foto
Bulharsko, ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor's srazila úvěrovou známku Bulharska do neinvestiční kategorie. Odůvodnila to oslabením domácího bankovního sektoru a zvýšenou zranitelností celého finančního systému po letní bankovní krizi.

Rating dlouhodobých devizových závazků Bulharska snížila S&P o jeden stupeň na BB+ z dosavadní úrovně BBB-, což je poslední rating v investiční kategorii. Do cenných papírů zařazených v neinvestiční kategorii nemohou investovat některé skupiny investorů, například penzijní fondy.

Dvě bulharské banky zasáhly v létě masové výběry vkladů a země zažila nejhorší finanční krizi od 90. let. Vláda bankovnímu sektoru poskytla pomoc s likviditou, což ale zvýšilo její zadlužení, konstatovala S&P. Bulharský vládní dluh je ale podle ní nadále relativně nízký, což ratingové hodnocení země podporuje.

Bulharský ministr financí Vladislav Goranov rozhodnutí agentury kritizoval a řekl, že S&P nepoukázala na některé pozitivní jevy v zemi. Vyjádřil naději, že agentura bude mít brzy důvod k přehodnocení svého názoru. Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost splácení úvěrů hodnocenou zemí nebo firmou. Zhoršení ratingu může dlužníkovi zvýšit náklady na nové úvěry.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery