S&P snížila rating Maďarska do spekulativního pásma | E15.cz

S&P snížila rating Maďarska do spekulativního pásma

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's včera snížila hodnocení dlouhodobých úvěrových závazků Maďarska o jeden stupeň z BBB- na BB+, tedy do spekulativního pásma. Svůj krok odůvodnila možnými dopady "nepředvídatelné" vládní politiky včetně plánů na změny maďarské ústavy a strukturu vedení centrální banky na ekonomiku.

S&P uvedla, že změny ústavy, zákona o centrální bance a ústavního soudu vyvolaly otázky ohledně předvídatelnosti a věrohodnosti vládní politiky a zkomplikovaly investiční prostředí. „Podle našeho názoru to může mít negativní dopad na investiční a rozpočtové plánování, což bude podle nás dál oslabovat střednědobý výhled růstu ekonomiky,“ uvedla S&P.

S&P tak přehodnotila svůj postoj k maďarskému ratingu jen měsíc poté, co oznámila, že s jeho změnou počká na výsledek jednání Maďarska s Mezinárodním měnovým fondem.

Rozhovory s fondem a Evropskou unii o určité formě finanční pomoci Budapešť iniciovala minulý měsíc, tento víkend však byla jednání náhle přerušena, což zástupce fondu zdůvodnil nesouhlasem s plány vlády na změnu zákona o centrální bance. Maďarští činitelé však ujišťují, že v lednu budou jednání obnovena.

Konkurenční agentura Moody's už snížila maďarský rating do spekulativního pásma před měsícem. Jako důvod uvedla vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí.

Vláda poslala do parlamentu návrh zákona o změnách ve struktuře vedení centrální banky, které by vedly k oslabení moci jejího guvernéra Andráse Simora. Proti návrhu se postavila Evropská centrální banka a Evropská komise.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video