S&P snížila ruský rating. Moskva mluví o politickém rozhodnutí | e15.cz

S&P snížila ruský rating. Moskva mluví o politickém rozhodnutí

Moskva, Rusko,
Moskva, Rusko,
• 
ZDROJ: Josef Stuefer, Flickr, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Napětí kolem ukrajinské krize a následný odliv zahraničního kapitálu z Ruska přiměl agenturu Standard & Poor's snížit hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-. Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev označil zhoršení ratingu za politicky motivovaný krok.

„Snížení ratingu odráží riziko pokračování výrazného odlivu kapitálu, který jsme zaregistrovali v prvním čtvrtletí,“ uvedla S&P. Podle odhadů ruské centrální banky činil odliv kapitálu z Ruska v prvním čtvrtletí 63,7 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun). Podle Světové banky by mohl v celém letošním roce dosáhnout 150 miliard dolarů.

Západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele a pohrozily i hospodářskými sankcemi vůči Rusku. Světová banka nedávno varovala, že ruská ekonomika by letos mohla v důsledku ukrajinské krize klesnout až o 1,8 procenta.

S&P již v březnu upozornila Moskvu na možnost snížení hodnocení úvěrové spolehlivosti, když zhoršila výhled ruského ratingu ze stabilního na negativní. Výhled zůstává i nadále negativní, takže Rusku hrozí další zhoršení ratingu. Podnětem k takovémuto kroku by podle S&P mohlo být zpřísnění sankcí vůči Rusku.

Zpráva o zhoršení ratingu prohloubila pokles na ruských akciových trzích. Akciový index moskevské burzy MICEX se snížil o 1,3 procenta a index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, se propadl o 1,5 procenta.

Dolů dnes zamířil rovněž ruský rubl. Vůči dolaru oslabil o 0,3 procenta na 35,88 rublu a vůči euru o 0,4 procenta na 49,65 rublu. Od začátku roku již rubl vůči dolaru klesl téměř o osm procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video