S šancemi Romneyho zamávalo zveřejněné tajně nahrané video | E15.cz

S šancemi Romneyho zamávalo zveřejněné tajně nahrané video

Mitt Romney
Mitt Romney
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký liberální investigativní list Mother Jones zveřejnil na internetu tajně pořízené video zachycující, jak republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney na soukromé večeři s bohatými přispěvateli na svou kampaň hovořil podle všeho ironicky a neuctivě o voličích prezidenta Baracka Obamy. Na svém webu o tom v pondělí informovala britská BBC. Komentář agentury Bloomberg k zveřejnění videa dokonce uvedl, že Mitt Romney právě prohrál volby.

Romney na setkání se svými sponzory podle záznamu řekl, že nikdy nezíská hlasy téměř poloviny Američanů, kteří podle něj neplatí daně a budou volit Obamu, ať se stane cokoli. „Je s ním 47 procent lidí, kteří jsou závislí na vládě, kteří si myslí, že jsou oběti, kteří si myslí, že vláda se o ně má postarat, že mají právo na zdravotní péči, na stravu, na bydlení, na všechno. Nikdy je nepřesvědčím, že mají mít osobní odpovědnost a postarat se o svůj život,“ uvedl republikánský kandidát.

„Není to moje práce zajímat se o tyhle lidi. Tihle lidi neplatí žádnou daň z příjmu,“ dodal Mitt Romney.

Romneyho tým podle BBC autenticitu záznamu 50 dní před prezidentskými volbami nepopřel, jen prohlásil, že republikánský kandidát chce pomoci všem lidem, kteří trpí Obamovou ekonomikou. Romney sám se ke svým výrokům přihlásil, ačkoliv je nepovažuje za „elegantně pronesené“. Ke sponzorům prý hovoří jiným způsobem než k veřejnosti, obsah sdělení je ale stejný.

Obamův volební tým nad Romneyho výroky vyjádřil pohoršení. „Je šokující, že kandidát na prezidenta Spojených států říká za zavřenými dveřmi bohatým dárcům, že polovina Američanů se považuje za nějaké oběti a nejsou připraveni vzít život do svých rukou,“ uvedl ředitel prezidentovy kampaně Jim Messina. Obama sám měl před čtyřmi lety potíže, když během své cesty za prezidentstvím označil voliče v malém městě v Pensylvánii fakticky za nesnášenlivé, bigotní a militantní.

Romneyho volební tým se obává, že video by mohlo odvést pozornost od hlavních témat jeho kampaně a stočit ji směrem k navrhovaným daňovým úlevám pro bohaté a ke snaze odvrátit tvrzení demokratů, že Romney sám v minulosti neplatil daně. Poradci prezidentského kandidáta se přitom snaží ho vylíčit jako empatického a starostlivého muže.

Podle deníku The New York Times pomáhal s nalezením a zveřejněním videí James Carter, vnuk bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který na svém účtu na serveru Twitter provádí internetový výzkum ve prospěch Obamovy kampaně. Romney často Carterova dědečka přirovnával k Obamovi a naznačoval, že oba prezidenti selhali.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video