Sanders v předvolební debatě přiznal plány na zdanění střední třídy. Biden kritizoval Trumpa | e15.cz

Sanders v předvolební debatě přiznal plány na zdanění střední třídy. Biden kritizoval Trumpa

Bernie Sanders
Bernie Sanders
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Druhou část první debaty uchazečů o demokratickou nominaci na prezidenta Spojených států provázely rozpory týkající se věku, ideologie a také rasových záležitostí. Favorit stranického klání, někdejší americký viceprezident Joe Biden, který jako první v debatě ve čtvrtek večer místního času (dnes brzy ráno SELČ) kritizoval současného republikánského šéfa Bílého domu, musel sám odrážet výpady svých demokratických rivalů.

Trump podle Bidena protežuje nejbohatší Američany, přičemž Ameriku vybudovala obyčejná střední třída. Dodal, že prezident vystavil USA hrozivé situaci, když podepsal snížení daní vysokopříjmovým Američanům. Bývalý viceprezident řekl, že tato zvýhodnění bude nutné zrušit. Agentura AP poznamenala, že Biden se vyhnul vysvětlení ke svému komentáři na nedávné sponzorské akci, kde dárce ujistil, že jejich životní styl zrušením daňových škrtů neutrpí.

Bidenův hlavní stranický rival Bernie Sanders v debatě přiznal, že jeho smělé reformní plány včetně rozšíření systému zdravotního pojištění pro všechny Američany bude pro střední třídu znamenat zvýšení daní.

"Ano, budou platit více na daních, ale méně na zdravotní péči," řekl senátor Sanders, který se sám označuje za demokratického socialistu. Svůj návrh přeměnit systém soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model považuje za klíčový v boji proti nerovnostem.

Senátor Michael Bennet prohlásil, že souhlasí se Sandersovým tvrzením, že na zdravotní péči mají právo všichni Američanů, zpochybnil ale jeho výzvu zavést všeobecné zdravotní pojištění pro každého, neboť USA na tuto změnu ještě nejsou připraveny.

Osmatřicetiletý kongresman Eric Swalwell v debatě poznamenal, že mu bylo šest let, když poprvé slyšel Bidena hovořit a že souhlasí s jeho názorem, že je čas předat pochodeň mladší generaci. "Tu pochodeň stále držím," odpověděl 76letý Biden.

Krátce poté, co se Biden ohradil proti výtkám k jeho věku, čelil výpadům senátorky Kamaly Harrisové, která má po rodičích indicko-jamajské kořeny. Ta Bidenovi vyčetla to, jak nedávno nostalgicky vzpomínal na dávnou spolupráci se dvěma senátory zastávající segregační názory.

"Nevěřím, že jste rasista. A souhlasím s vámi, když zdůrazňujete význam hledání společného postoje," řekla Harrisová, "Také se ale domnívám - a je to osobní, bylo to zraňující slyšet vás hovořit o dvou senátorech USA, kteří svou pověst a kariéru vystavěli na rasové segregaci," dodala. Biden na to odvětil, že si jeho postoj špatně vyložila.

První debata demokratických uchazečů o stranickou nominaci byla kvůli velkému počtu debatujících rozdělena na dva večery, během kterých se představilo vždy deset kandidátů. O nominaci se uchází takřka tři stovky demokratů, ale jen necelé tři desítky z nich je považována za hlavní kandidáty. Z této užší skupiny pozvánku do debaty dostalo jen dvacet z nich, kteří splnili přísné stranické podmínky.

Prezidentské volby v USA online: Rekordní počet kandidátů, „Slovák“ i první republikán proti Trumpovi. Více zde >>>

Porazí Trumpa Joe Biden? Favorita demokratů a bývalého viceprezidenta pronásledují rodinné tragédie. Více zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video