Savčenková opustila ruské vězení, míří zpět na Ukrajinu | E15.cz

Savčenková opustila ruské vězení, míří zpět na Ukrajinu

Nadija Savčenková u ruského soudu
Nadija Savčenková u ruského soudu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po téměř dvou letech věznění v Rusku se dnes domů vrátila ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, kterou Kyjev vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Na moskevském letišti Vnukovo mezitím podle ruských médií přistálo letadlo s Jevgenijem Jerofejevem a Alexandrem Alexandrovem propuštěnými z ukrajinského vězení.

Přílet Ukrajinky, která se od zatčení v červnu 2014 stala v zemi modlou a symbolem protiruského odporu, se stal v Kyjevě mimořádnou událostí. Na letišti Boryspil Savčenkovou vítali prezident Petro Porošenko, její matka, dcera Vira a epremiérka Julija Tymošenková, sama dlouho vězněná bývalým proruským ukrajinským režimem. Savčenková pak odjela s Porošenkem do sídla ukrajinského prezidenta.

Ukrajinský server Vesti napsal, že Savčenkové udělil milost ruský prezident Vladimir Putin, podobně jako Porošenko udělil milost Jerofejevovi a Alexandrovovi. Nikdo z osvobozené trojice přitom o milost podle advokátů nežádal; ruské i ukrajinské zákony údajně umožňují, aby místo odsouzených podali žádost jejich obhájci nebo příbuzní či některá společenská organizace.

Porošenko: Ukrajina dostane zpátky Krym i Donbas
Ukrajina dostane zpátky Krym a východ země obsazený povstalci, stejně jako dostala zpět Nadiju Savčenkovou. V projevu k ukrajinskému národu to dnes prohlásil prezident Petro Porošenko. Promluvil krátce poté, co se do země po téměř dvouletém věznění vrátila ukrajinská letkyně a poslankyně, odsouzená v Rusku na 22 let vězení. Kyjev ji vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině.
Porošenko občanům slíbil, že se zasadí o osvobození všech Ukrajinců zadržovaných v Rusku a na „okupovaných územích“. Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková dnes novinářům řekla, že v brzké době je možné očekávat „dobré zprávy“ o dvou dalších dvou Ukrajincích vězněných v Rusku. Média spekulují, že jedním z nich by mohl být režisér Oleh Sencov vězněný za údajnou podporu „teroristů“ na Krymu.

Putin se podle agentury TASS před podpisem omilostnění setkal s pozůstalými po dvou ruských novinářích, za jejichž smrt je podle ruského soudu Savčenková odpovědná. Příbuzní prezidenta požádali, aby z humanitárních důvodů milost Savčenkové udělil. Setkání s Jerofejevem ani Alexadrovem prý Putin v plánu nemá.

Podle informací moskevského listu Kommersant bylo konečné dohody o výměně dosaženo při telefonické konferenci nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francii, která se uskutečnila v úterý ráno.

Absolutně svobodný člověk

Podle advokáta Savčenkové Nikolaje Polozova se Ukrajinka vrátila do vlasti jako „absolutně svobodný člověk“. Výměna Savčenkové za dva Rusy byla podle něj rozhodnutím politickým, nikoli justičním. Trest, který Ukrajince udělil ruský soud, si proto Savčenková odpykávat na Ukrajině nebude. Podle ukrajinských médií by to ani právně nebylo možné, protože během věznění v Rusku byla v Kyjevě zvolena poslankyní a vztahuje se na ní imunita.

Podle některých západních i ruských politologů může výměna odsouzených přispět k oteplení rusko-ukrajinských vztahů, které se od svržení proruského režimu v Kyjevě a anexe Krymu v roce 2014 ocitly na bodu mrazu. Savčenková byla osvobozena jen několik týdnů předtím, než má Brusel rozhodnout o dalším osudu protiruských sankcí. Propuštění ukrajinské letkyně na svobodu bylo jedním ze stěžejních požadavků, které západní státníci adresovali Moskvě.

Putin dnes podle Interfaxu v Moskvě prohlásil, že výměna zajatců „přispěje ke zmírnění napětí (v Donbasu) a pomůže vyhnout se podobným citelným a zbytečným ztrátám,“ jakými byla smrt dvou ruských novinářů.

Ukrajinská letkyně Savčenková byla zatčena v červnu 2014
Vybrané údaje o kauze ukrajinské letkyně Nadije Savčenkové (35), která je na cestě z Ruska na Ukrajinu výměnou za osvobození dvou Rusů odsouzených do vězení na Ukrajině:
- Ukrajinská letkyně Savčenková byla v Rusku zatčena v červnu 2014 za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska; jako důstojnice ukrajinského letectva prý navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli 17. června 2014 žurnalisté Igor Korneljuk a Anton Vološin.

- Obžaloba navrhla trest 23 let vězení (hrozilo jí až 25 let) za údajnou vraždu a nezákonné překročení hranic. Letos koncem března ji soud poslal za mříže na 22 let. A v dubnu bylo oznámeno, že Ukrajina se prý s Ruskem předběžně dohodla na mechanismu jejího osvobození.

- Advokáti Savčenkové tvrdí, že separatisté zajali jejich klientku ještě dříve, než k neštěstí došlo, a pak ji předali ruským úřadům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnického praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Ruska ji soudit. Proti jejímu odsouzení také protestovaly EU, USA a řada dalších zemí a organizací.

- Ve vězení několikrát držela hladovku, kterou ukončila 19. dubna po telefonátu s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Podle ukrajinských médií Savčenková hladověla téměř dva týdny, její stav byl podle některých zdrojů vážný.

- O svém věznění napsala knihu nazvanou „Silné jméno Nadija“ (v ukrajinštině „nadija“ znamená také „naděje“), která byla vytištěna nákladem 10 tisíc výtisků.

- V říjnu 2014, kdy byla již ve vězení, byla zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu za stranu Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové, která Savčenkovou demonstrativně zařadila na první místo kandidátky.

- Narodila se v Kyjevě 11. května 1981. Má sestru Viru, která se angažuje v boji za její osvobození. Podle výpovědí Viry vstoupila Nadija do armády ve svých 16 letech, před výsadkářským výcvikem pracovala jako radistka. V letech 2004 až 2008 sloužila podle dostupných zdrojů jako jediná žena v ukrajinské misi v Iráku, v hodnosti nadporučíka byla členem výsadkových vojsk a střelcem na vrtulníku Mi-24.

- Po návratu domů v roce 2008 se obrátila na ministerstvo obrany s žádostí, aby mohla nastoupit na prestižní Charkovskou leteckou univerzitu, kde mohli do té doby studovat jen muži. Ministr obrany jí studium povolil a Savčenková školu absolvovala.

- V roce 2010 narukovala k 3. leteckému pluku ve městě Brody ve Lvovské oblasti. Poté vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar, která bojuje proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Již dříve se stala veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika show a pořadech.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video