Schváleno: ukrajinská armáda může mít až o třetinu více vojáků | e15.cz

Schváleno: ukrajinská armáda může mít až o třetinu více vojáků

Příslušníci ukrajinské armády
Příslušníci ukrajinské armády
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský parlament schválil zákon, který umožňuje rozšířit početní stav armády zhruba o třetinu. Právní akt vstoupí v platnost poté, co ho podepíše prezident Petro Porošenko, který tak nepochybně učiní, neboť návrh Nejvyšší radě sám předložil. Premiér Arsenij Jaceňuk v lednu sdělil, že připravený návrh počítá se zvýšením početního stavu ukrajinských ozbrojených sil o 68 tisíc lidí.

S rozšířením armády souhlasilo 270 zákonodárců, přičemž nutná byla podpora alespoň 226 členů parlamentu. Právní předpis podle citace agentury Ukrinform uvádí, že početní stav se stanovuje v rozsahu, „který nepřekračuje 250 tisíc lidí, z toho 204 tisíc vojáků“.

Zákon ovšem rovněž stanoví, že se velikost armády může v určitém období na základě prezidentem vyhlášené mobilizace zvýšit o osoby povolané k výkonu vojenské služby.

Odražení agrese

Ve zdůvodnění zákona se uvádí, že toto rozšíření ozbrojených sil je nezbytné „k včasnému vytvoření a nasazení určitých seskupení vojsk k odražení ozbrojené agrese a likvidaci ozbrojeného konfliktu“.

Ukrajinské ozbrojené síly čelí na východě země proruským separatistům, kteří kontrolují část Doněcké a Luhanské oblasti. Západ a Kyjev tvrdí, že Moskva povstalce podporuje, a to zbraněmi i příslušníky pravidelné ruské armády, a že tudíž jde o ruskou vojenskou agresi. Ruské vedení taková obvinění opakovaně odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video