Seehofer: Za růst populistické AfD může Merkelová a její migrační politika | E15.cz

Seehofer: Za růst populistické AfD může Merkelová a její migrační politika

Seehofer: Za růst populistické AfD může Merkelová a její migrační politika
Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Rady EU Donald Tusk během návštěvy uprchlického tábora v Turecku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Za vzestup pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) může kancléřka Angela Merkelová a její migrační politika. V rozhovoru s deníkem Welt am Sonntag to řekl bavorský premiér Horst Seehofer. Kritiku si předsedkyně německé vlády od Seehofera vysloužila i kvůli dohodě s Tureckem.

„AfD s těmito výsledky (v průzkumech preferencí) je produktem posledních měsíců,“ řekl Seehofer. V polovině loňského roku se AfD v průzkumech veřejného mínění pohybovala pod hranicí pěti procent potřebných pro vstup do Spolkového sněmu. Nejnovější páteční anketa jí ale přisuzuje už 13 procent a ve východní části Německa se její preference pohybují dokonce kolem 20 procent.

„Důvody tkví v chybné přistěhovalecké politice spolkové vlády v září loňského roku a dalším postupu v této věci,“ řekl bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU), kterou ve spolkové vládě v Berlíně zastupují tři ministři.

Kancléřka Merkelová se loni v září rozhodla otevřít hranice pro uprchlíky, kteří na své cestě z Blízkého východu po takzvané balkánské stezce uvázli v Maďarsku. Rozhodnutí narazilo na odpor v konzervativním křídle její vlastní strany i v sesterské Seehoferově CSU.

Kriticky vidí bavorský premiér také dohodu, kterou Evropská unie v březnu za výrazného přispění kancléřky Merkelové uzavřela s Tureckem. „Nejsme proti rozhovorům s Tureckem, ale myslím, že je nebezpečné, abychom se stali na Ankaře závislí,“ uvedl. Dohoda umožňuje za určitých podmínek vracet migranty přicházející z Turecka do Řecka.

Dohoda o vracení imigrantů má spoustu slabin, zvyšuje tlak na Řecko

Bavorský premiér kvůli migrační politice vlády před časem dokonce pohrozil, že CSU kampaň před parlamentními volbami, které se budou konat příští rok v září, povede nezávisle na kancléřčině Křesťanskodemokratické unii (CDU).

Bavorští konzervativci se obávají, že by mohli ztratit voliče ve prospěch AfD, a přijít tak o dominantní postavení v bavorské politice, které si drží od konce druhé světové války. „Musíme teď hovořit jasně a brát vážně obavy lidí. Pak budeme moci skoncovat se strašákem AfD,“ uvedl Seehofer.

Alternativa pro Německo výrazně uspěla v březnových volbách do sněmů tří spolkových zemí, které byly všeobecně vnímány jako referendum o azylové politice spolkové vlády. V Bádensku-Württembersku získala 15,1 procenta a v Porýní-Falci 12,6 procenta hlasů. V Sasku-Anhaltsku ve východní části Německa jí podporu vyslovilo dokonce 24,3 procenta voličů, takže se AfD stala druhou nejsilnější stranou v tamním zemském sněmu.

Před volbami do spolkového sněmu v září 2017 se bude v Německu konat ještě pět zemských voleb, mimo jiné v Berlíně či nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!