Šéf Al-Káidy odmítl Islámský stát, podpořil ale boj proti Západu | e15.cz

Šéf Al-Káidy odmítl Islámský stát, podpořil ale boj proti Západu

Příslušník irácké armády s vlajkou Islámského státu
Příslušník irácké armády s vlajkou Islámského státu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí označil hnutí Islámský stát a jeho vůdce abú Bakra Bagdádího za nelegitimní. Ve zvukové nahrávce nicméně uvedl, že by se jeho stoupenci k islamistům měli v Iráku a Sýrii připojit a jestli to bude možné, bojovat proti Západem vedené koalici.

Kdy byl vzkaz pořízen, nebylo jasné. Nicméně vzhledem k tomu, na jaké události prý Zavahrí v nahrávce odkazoval, k tomu došlo před nejméně osmi měsíci, uvedla agentura Reuters.

„Neuznáváme tento chalífát,“ říká Zavahrí na nahrávce, která se objevila na internetu.

Ozbrojenci ze sunnitské organizace Islámský stát obsadili za uplynulý rok rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a v dobytých oblastech vyhlásili chalífát (vládu hlavy muslimské obce). Do čela chalífátu se postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, alias chalífa Ibráhím (podle jeho skutečného prvního jména).

Islámský stát se původně také označoval za jednu z odnoží teroristické sítě Al-Káida. V roce 2013 se ale Bagdádí nepohodl právě s šéfem Al-Káidy Ajmánem Zavahrím ohledně expanze radikálů do Sýrie. Zavahrí totiž požadoval, aby bojovníci z IS zůstali jen v Iráku a boj v sousední zemi přenechali radikálům z fronty An-Nusra. S tím ale Bagdádí nesouhlasil.

I přes tyto neshody ale bývalý egyptský lékař Zavahrí ve svém nyní zveřejněném proslovu naznačil, že mezi oběma skupinami existuje prostor pro spolupráci, pokud jde o boj se Západem. „Navzdory chybám (Islámského státu), kdybych byl v Iráku nebo v Sýrii, spolupracoval bych s nimi na zabíjení křižáků, sekularistů a šíitů, i když neuznávám legitimitu jejich státu,“ uvedl šéf Al-Káidy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery