Šéf NATO v Černé hoře: Můžeme vás přijmout, musíte ale reformovat | E15.cz

Šéf NATO v Černé hoře: Můžeme vás přijmout, musíte ale reformovat

Předseda NATO Jens Stoltenberg
Předseda NATO Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přijetí Černé Hory do Severoatlantické aliance závisí na realizaci reforem v této bývalé jugoslávské republice. Po schůzce velvyslanců členských států NATO v černohorské metropoli Podgorici to podle agentury Reuters dnes řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Černohorský ministr zahraničí Igor Lukšić ve středu před zahájením dvoudenního jednání velvyslanců NATO vyjádřil přesvědčení, že Podgorica dostane pozvánku do Severoatlantické aliance v prosinci. Podle jeho mínění jsou pro to splněny všechny podmínky.

„Jsem si jistý, že jsou všechny podmínky pro to, aby se členské státy Severoatlantické aliance v prosinci rozhodly nabídnout Černé Hoře členství,“ řekl Lukšić agentuře Reuters.

Stoltenberg na tiskové konferenci uspořádané po ukončení dvoudenní schůzky velvyslanců potvrdil, že Černá Hora je „silným aspirantem na členství“. Zemi přitom pochválil za pokrok při modernizaci armády, za zlepšení zpravodajských služeb, za posílení právního státu a za zintenzivnění boje s korupcí. „Klíčová je realizace reforem“ a slíbených změn, upozornil však zároveň.

Spojené státy daly dříve najevo, že vstup této bývalé jugoslávské republiky do NATO podporují i přes výhrady Ruska, které expanzi aliance na Balkánu označilo za „provokaci“. Západní diplomaté ale upozorňují, že mnohé bude záležet právě na ochotě všech 28 členů NATO zvýšit tímto krokem napětí ve vztazích s Moskvou. Nejistý je prý zejména postoj Francie vzhledem ke křehkosti nynějšího příměří na východě Ukrajiny.

Přijetí Černé Hory za člena by bylo prvním rozšířením bloku směrem do někdejších komunistických zemí východní Evropy od přistoupení Albánie a Chorvatska v roce 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video