Severní Korea vypálila další raketu, zasáhla námořní zónu Japonska | E15.cz

Severní Korea vypálila další raketu, zasáhla námořní zónu Japonska

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea pravděpodobně odpálila další mezikontinentální balistickou raketu, která doletěla do vzdálenosti tisíc kilometrů, než dopadla do Japonského moře. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na mluvčího Pentagonu Jeffa Davise. Jednalo by se tak o druhou zkoušku mezikontinentální střely, o jejím prvním úspěšném testování informoval Pchjongjang na začátku července.

Funkční a technicky dokonalé mezikontinentální balistické střely mají dosah nejméně pět a půl tisíce kilometrů. Největší město Aljašky Anchorage je od severokorejské metropole Pchjongjangu vzdálené šest tisíc kilometrů, střední Evropa asi osm tisíc kilometrů.

Dnes vypálená střela letěla 45 minut, než dopadla do japonských vod, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle něj jde o jasné porušování rezolucí OSN.

"Severokorejské provokace jsou absolutně nepřípustné," řekl mluvčí Suga. Japonský premiér na dnešek svolal schůzi rady národní bezpečnosti.

O testování další střely informovali i jihokorejští vojenští představitelé, podle nich raketa startovala z oblasti poblíž hranic s Čínou.

KLDR střelu odpálila kolem půlnoci místního času (odpoledne SELČ), což je poměrně vzácné. Režim se tak snaží demonstrovat svou provozní všestrannost, uvedla agentura AP. Severní Korea tak prý chce ukázat, že je schopná střelu odpálit kdykoliv a odkudkoliv, což značně ztíží práci zahraničním vojenským pozorovatelům.

"Odpálení mezikontinentálních balistických raket jasně ukazuje, že se jedná o závažnou a skutečnou hrozbu pro naší národní bezpečnost," řekl dnes premiér Šinzó Abe. Japonsko, Spojené státy, Čína, Jižní Korea a Rusko by tak podle něj měly vyvíjet na režim KLDR větší tlak.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video