Slabá výsledková sezona otřásá důvěrou | E15.cz

Slabá výsledková sezona otřásá důvěrou

Centrála. Vedení společnosti sídlí ve městě Armonk ve státě New York
Centrála. Vedení společnosti sídlí ve městě Armonk ve státě New York
• 
ZDROJ: profimedia

Zdeněk Pečený

Všechny varovné znaky se objevily, přesto tuto bouřku nikdo nečekal, když udeřila. V předvečer právě probíhající výsledkové sezony byla u firem z amerického akciového indexu S&P 500 třikrát větší pravděpodobnost, že jejich výsledky zůstanou za očekáváním, než že ho překonají. To je nejhorší poměr od posledního čtvrtletí roku 2008, kdy naplno propukla finanční krize. A přesně tak se to stalo.

Výsledky hospodaření amerických společností za třetí letošní kvartál jsou zatím nejhorší za poslední tři roky. Velké firmy zaostaly za očekáváními. Výsledková sezona, jež je ve Spojených státech přibližně v polovině, otřásá sentimentem investorů na akciových trzích.

Společnosti, jako jsou Apple, Amazon, McDonald’s, General Electric, Google, IBM, Intel, Microsoft, 3M nebo DuPont, velkou měrou minulý týden přispěly k poklesu indexu S&P 500 o čtyři procenta. Akciový index se dostal nejníže za poslední dva měsíce a již umazal veškeré zisky nasbírané po oznámení třetího kola takzvaného kvantitativního uvolňování americkou centrální bankou (Fed) v polovině září.

V Evropě zase zklamaly výsledky francouzské Schneider Electric, německého Daimleru či švédského Sandviku. Evropský index Eurofirst za poslední týden odepsal 2,2 procenta. V posledních dvou měsících přitom rostl o 18 procent.

Slabší než očekávané výsledky vždy znervózní investory, zvláště když si řada z nich navykla na skutečnost, že společnosti každé čtvrtletí překonaly uměle nízko posazená očekávání. Z indexu S&P 500 zatím oznámilo výsledky 272 firem. Jen 36 procent z nich překonalo očekávané výnosy, průměr za poslední čtyři roky, jak vyplývá z dat společnosti FactSet, je přitom 59 procent. Z uvedených firem 62,5 procenta přitom překonalo očekávaní zisku, tento nepoměr svědčí o skutečnosti, že firmy s velkým úsilím drží vyšší zisky jen za cenu osekávání nákladové stránky rozvahy.

„Trh očekával špatné výsledky, ale výnosy a výhled firem na budoucí čtvrtletí jsou opravdu šokujícím zklamáním,“ uvedl Jim Paulsen, hlavní investiční stratég společnosti Wells Capital Management. Ze společností z indexu S&P 500, které poskytly svá očekávání pro poslední letošní kvartál, jen čtyři procenta očekávají lepší výsledky než analytici, 37 procent je negativní. Vyplývá to z údajů agentury Thomson Reuters.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.