Slovensko dobrovolně přijme na 150 iráckých křesťanů | E15.cz

Slovensko dobrovolně přijme na 150 iráckých křesťanů

Slovensko dobrovolně přijme na 150 iráckých křesťanů
Uprchlíci při plavbě s Turecka do Řecka
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Slovensko na dobrovolném principu přijme 149 křesťanských uprchlíků, kteří žijí v Iráku. Do země přijedou v nejbližších dnech, řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Zmiňovaný počet migrantů je mnohem nižší, než by na Slovensko připadlo v rámci přerozdělení běženců na základě povinných kvót, které Bratislava ale odmítla a které hodlá napadnout u unijního soudu již v tomto týdnu.

„Pomáháme lidem, kteří by přišli o život, pokud bychom jim nepomohli. Jde o ty, kteří jsou ohrožováni terorismem,“ řekl Kaliňák. Dohromady jde o 25 rodin.

Zmiňovaní migranti podle ministra obstáli v bezpečnostní prověrce slovenských úřadů. Vzděláním jsou umělci, lékaři či programátoři, členové komunity hovoří aramejsky. „Jediným požadavkem těchto lidí bylo, aby měli možnost zažít normální Vánoce v křesťanské zemi,“ uvedl Kaliňák.

Kaliňák: Je důležité, abychom dělali rozdíl mezi ekonomickými migranty a lidmi, kteří skutečně potřebují pomoc

Po příjezdu na Slovensko budou umístěni do azylového tábora ve městě Humenné na východě země. V další integraci do života v zemi pod Tatrami jim bude pomáhat také katolická církev. Náklady na jejich pobyt bude stát hradit z peněz již vyčleněných na azylovou politiku, církev zase použije peníze z vybraných darů. „Nyní se snažíme konkrétně pomoci těm lidem, kteří mají přijít z území, kde nemají žádná práva a kde jsou pronásledováni kvůli svému křesťanskému přesvědčení,“ doplnil nitranský biskup Viliam Judák.

„Je důležité, abychom dělali rozdíl mezi ekonomickými migranty a lidmi, kteří skutečně potřebují pomoc. Pokud je dnes někdo skutečně ohrožen Islámským státem, muslimským extremismem a fundamentalismem, tak jsou to křesťané na tomto území (v Iráku),“ řekl Kaliňák.

Nejohroženější: křesťané

Slovenská vláda již dříve čelila kritice části medií či aktivistů za to, že připravovala pomoc pouze křesťanům. „Křesťané proto, že jsou nejohroženější skupinou. V našem případě jde o skupinu, která má ty samé hodnoty, které jsou vyznávány na Slovensku. Bude to ku prospěchu samotné (slovenské) společnosti,“ řekl ministr.

Slovensko v nynější migrační krizi odmítlo přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. O rozmístění 120.000 běženců v EU rozhodli ministři vnitra států evropské osmadvacítky jasnou většinou hlasů v září. Levicová vláda slovenského premiéra Roberta Fica vzápětí oznámila, že se tomuto rozhodnutí nepodřídí a že jej napadne u unijního soudu. Kaliňák řekl, že žalobu kabinet projedná na svém zasedání ve středu a země ji posléze předloží soudu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!