Slovensko nechce migranty přijímat ani dobrovolně, přispěje jen na ochranu hranic | E15.cz

Slovensko nechce migranty přijímat ani dobrovolně, přispěje jen na ochranu hranic

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko nebude poskytovat finanční pomoc na řešení migrační krize do žádných fondů, například potravinových, uvedl slovenský premiér Robert Fico. Chce dávat peníze jen na ochranu schengenských hranic. Druhou zásadní změnou pak podle něj je, že Bratislava nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě. "Ani na dobrovolném základě neuděláme žádné rozhodnutí, které by vedlo k možnosti vzniku ucelené muslimské komunity na Slovensku," řekl Fico.

Slovenský premiér svá vyjádření spojil s nedávnými událostmi v Kolíně nad Rýnem, kde byly na Silvestra sexuálně napadeny desítky žen. Podle svědků to byli muži afrického a arabského vzhledu. Vedení německé policie zatím za pachatele útoků neoznačilo přímo přistěhovalce, incidenty vyšetřuje.

Podle Fica je zde ale jasné naznačení původu útočníků. „Je zřejmé, že šlo o přistěhovalce a migranty. Když migranty vpustíte do země, mohou vás čekat takové problémy. To my prostě nechceme. Nechceme, aby se i na Slovensku stalo něco jako v Německu, aby někdo obtěžoval naše ženy na veřejných prostranstvích,“ dodal premiér s tím, že události v Německu mají souvislost s celkovou atmosférou vytvořenou neregulovanou migrační vlnou.

žádné peníze na potraviny

V reakci na německé události proto slovenský premiér oznámil dvě zásadní změny v politice své vlády. „Budeme finanční pomoc na migrační krizi orientovat zejména na ochranu vnější schengenské hranice. Dáme peníze, ale nechceme, aby skončily například v potravinových fondech, ale v bezpečnostních strukturách. Jen tak se zastaví neregulované migrační toky do Evropy,“ prohlásil Robert Fico. V současné době podle něj přijíždí do Evropy 1000 až 4000 migrantů denně.

Druhá změna spočívá v tom, že Slovensko nejenže odmítá povinné a trvalé uprchlické kvóty, ale nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě. „To je jediná cesta, jak eliminovat rizika,“ zdůraznil premiér. Zároveň na adresu uprchlíků dodal, že lidé s odlišnými tradicemi a náboženstvím se podle něj nedají lehce integrovat.

„Představte si, že by se na Slovensku stal teroristický útok nebo sexuální obtěžování, tak byste tady všichni žádali mou hlavu,“ reagoval na výtky novinářů, zda není předčasné spojovat uprchlickou vlnu s událostmi v Německu. „Mou povinností je chránit Slovensko,“ dodal Fico.

Muslimové se obávají o bezpečnost

Jeho slova vyvolala odmítavou reakci Islámské nadace na Slovensku, která se v médiích dlouhodobě vyjadřuje k otázkám spjatým s islámem. „Jsme hluboce znepokojeni současnými událostmi (v Německu), zároveň ale odmítáme přímé či nepřímé spojování terorismu nebo sexuálního násilí s islámem nebo dokonce s muslimskou komunitou na Slovensku,“ uvedla nadace v dnešním prohlášení.

Muslimové se podle vyjádření nadace v současné celospolečenské atmosféře obávají o bezpečnost svých rodin, zejména žen a dětí. Podle posledního sčítání lidu žije na Slovensku dva tisíce vyznavačů islámu, neoficiální odhady hovoří o zhruba dvojnásobném počtu.

Na téma migrace vystoupil slovenský premiér již v úterý. Tehdy obvinil prezidenta Andreje Kisku, že zlehčuje rizika spojená s uprchlickou krizí, protože za bezpečnost Slovenska nenese žádnou odpovědnost. Fico tehdy reagoval na novoroční projev, v němž Kiska upozornil na relativně nevelký dopad uprchlické krize na Slovensko. „Myslím, že nebyl důvod, aby nám toto (uprchlické) téma vytlačilo po většinu roku na okraj naše domácí starosti,“ řekl ve svém projevu prezident. Dodal, že spojování teroristických útoků s nynější utečeneckou vlnou je „politická manipulace“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video