Slovensko podobně jako Česko vypíše vlastní tendr na armádní radary | E15.cz

Slovensko podobně jako Česko vypíše vlastní tendr na armádní radary

Slovensko podobně jako Česko vypíše vlastní tendr na armádní radary
Radiolokátor pardubické společnosti Retia
• 
ZDROJ: Retia

ČTK

Slovensko do měsíce vypíše vlastní tendr na dodávku armádních radarů, které nahradí dosluhující zařízení sovětské výroby. Bratislava původně zamýšlela, že se zapojí do společného projektu zemí visegrádské čtyřky (V4) na pořízení radiolokátorů. Tento program ale již dříve v tomto roce padl a pro vlastní výběrové řízení se rozhodlo také Česko.

Slovensko potřebuje mít jasno v otázce nahrazení zastaralých radarů pro ochranu vzdušného prostoru země v průběhu jednoho roku. Podle ministra obrany Martina Glváče země musí v prvním kroku koupit dva velké radiolokátory, hodnota zakázky by mohla dosáhnout až 40 milionů eur, zhruba 1,1, miliardy korun. „Víme, že cena velkého radaru se pohybuje kolem 20 milionů eur. Cena vzejde z výběrového řízení,“ poznamenal Glváč.

Ministr dodal, že v úvahu přichází i nákup použitých radarů. „Je to jedna z možností, pokud by byla zajímavá nabídka a pokud by to bylo kompatibilní s těmi (zařízeními), co máme,“ řekl Glváč po zasedání vlády, která se zabývala obnovou radarové technologie.

Slovensko kvůli sankcím EU vůči Rusku nedokáže modernizovat stávající armádní radary sovětské výroby, protože sankce se týkají i ruského výrobce těchto zařízení. „Měli jsme v úmyslu prodlužovat životnost radarů do roku 2020. Sankce nám udělaly škrt přes rozpočet,“ upozornil Glváč. Slovensko proto usiluje o získání příspěvku od NATO na pořízení radarové techniky.

Společný projekt padl

Slovenský ministr dříve prosazoval společný postup Slovenska a Česka v oblasti modernizace vojenských radarů. „Spolupráce s Českem byla možná v době, kdy byl společný projekt, z něhož česká strana ustoupila a nechce jít do vývoje. Nyní jediná možná cesta je pořídit to, co je ve světě vyrobeno,“ uvedl Glváč.

České ministerstvo obrany koncem září informovalo, že Česká republika vypíše vlastní výběrové řízení na nákup mobilních radarů za asi 1,5 až 1,7 miliardy korun. Původně byl zvažován společný projekt zemí V4, na kterém by se podílely firmy z České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.

I přes určitý pokrok se nakonec nepodařilo odstranit veškeré neshody, které se týkaly například legislativních postupů.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!