Slovensko ustupuje od stavby velké nemocnice formou PPP projektu. O zakázku usilovaly i Agel a Metrostav | E15.cz

Slovensko ustupuje od stavby velké nemocnice formou PPP projektu. O zakázku usilovaly i Agel a Metrostav

Pohotovost. Premiér Fico svolal kvůli projednávanémumaďarskému zákonu bezpečnostní radu státu
Pohotovost. Premiér Fico svolal kvůli projednávanémumaďarskému zákonu bezpečnostní radu státu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovensko nebude stavět a provozovat novou velkou nemocnici formou veřejně-soukromého partnerství (PPP). Kabinet premiéra Roberta Fica souhlasil s návrhem ministerstva zdravotnictví od PPP projektu ustoupit. O miliardovou zakázku usilovaly i české firmy Agel a Metrostav.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví upozornilo na rizika stávajícího záměru včetně potřeby změnit parametry projektu a za nevhodnou rovněž označilo původně vybranou lokalitu na výstavbu nové nemocnice.

Projekt nové nemocnice v Bratislavě za 200 až 250 milionů eur (5,4 až 6,8 miliardy korun) prostřednictvím PPP odstartovala předchozí Ficova vláda. Záměr počítal s tím, že nemocnice nahradí několika současných zdravotnických zařízení, která fungují v zastaralých budovách. Vítěz tendru by podle původního záměru kromě výstavby zajistil v nové nemocnici na 30 let i poskytování zdravotní péče, stát by mu investici splácel.

Od samotné výstavby nové univerzitní nemocnice ve slovenské metropoli stát ustoupit ale neplánuje. Návrh nového postupu by tamní ministerstvo zdravotnictví mělo připravit do konce března příštího roku.

Ekonomové slovenského ministerstva financí v dřívější analýze upozornili, že PPP projekt je z hlediska finančních nákladů nejméně výhodný z dohromady čtyř posuzovaných variant. Za nejvýhodnější alternativu označili výstavbu univerzitní nemocnice přímo státem.

Plány postavit novou velkou nemocnici v Bratislavě sahají do 80. let minulého století, kdy na okraji slovenské metropole také začala výstavba nového zdravotnického zařízení, které ale dokončeno nebylo. Zmiňovaný PPP projekt měl být realizován v jiné lokalitě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video