Slovensko ustupuje od stavby velké nemocnice formou PPP projektu. O zakázku usilovaly i Agel a Metrostav | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Slovensko ustupuje od stavby velké nemocnice formou PPP projektu. O zakázku usilovaly i Agel a Metrostav

Slovensko ustupuje od stavby velké nemocnice formou PPP projektu. O zakázku usilovaly i Agel a Metrostav
Pohotovost. Premiér Fico svolal kvůli projednávanémumaďarskému zákonu bezpečnostní radu státu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Slovensko nebude stavět a provozovat novou velkou nemocnici formou veřejně-soukromého partnerství (PPP). Kabinet premiéra Roberta Fica souhlasil s návrhem ministerstva zdravotnictví od PPP projektu ustoupit. O miliardovou zakázku usilovaly i české firmy Agel a Metrostav.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví upozornilo na rizika stávajícího záměru včetně potřeby změnit parametry projektu a za nevhodnou rovněž označilo původně vybranou lokalitu na výstavbu nové nemocnice.

Projekt nové nemocnice v Bratislavě za 200 až 250 milionů eur (5,4 až 6,8 miliardy korun) prostřednictvím PPP odstartovala předchozí Ficova vláda. Záměr počítal s tím, že nemocnice nahradí několika současných zdravotnických zařízení, která fungují v zastaralých budovách. Vítěz tendru by podle původního záměru kromě výstavby zajistil v nové nemocnici na 30 let i poskytování zdravotní péče, stát by mu investici splácel.

Krúpa podal stížnost do Bruselu. Vadí mu, že Polsko lije miliardy do státních uhelných dolů

Od samotné výstavby nové univerzitní nemocnice ve slovenské metropoli stát ustoupit ale neplánuje. Návrh nového postupu by tamní ministerstvo zdravotnictví mělo připravit do konce března příštího roku.

Ekonomové slovenského ministerstva financí v dřívější analýze upozornili, že PPP projekt je z hlediska finančních nákladů nejméně výhodný z dohromady čtyř posuzovaných variant. Za nejvýhodnější alternativu označili výstavbu univerzitní nemocnice přímo státem.

Plány postavit novou velkou nemocnici v Bratislavě sahají do 80. let minulého století, kdy na okraji slovenské metropole také začala výstavba nového zdravotnického zařízení, které ale dokončeno nebylo. Zmiňovaný PPP projekt měl být realizován v jiné lokalitě.

Jawa prožívá novou dobu: Kdysi úspěšná značka upadá
Bodový systém čekají změny: trestat se bude nedání blinkru, body získají i chodci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!