Snahy jednat s Ruskem z pozice síly jsou marné, tvrdí ruský ministr obrany Šojgu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Snahy jednat s Ruskem z pozice síly jsou marné, tvrdí ruský ministr obrany Šojgu

ČTK

Rusko má zájem na zlepšení vztahů s americkým ministerstvem obrany, pokusy jednat s Moskvou z pozice síly ale k ničemu nepovedou. Novinářům to dnes řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na středeční prohlášení svého amerického partnera Jamese Mattise v Bruselu. Rusko podle Šojgua od Pentagonu očekává vysvětlení.

Mattis na zasedání ministrů obrany NATO uvedl, že Spojené státy zůstávají otevřené možnosti obnovení spolupráce s Moskvou a zajistí, aby diplomaté vyjednávali ze silné pozice. USA podle něj nejsou ochotny dovolit Rusku, aby prostřednictvím svých akcí "hovořilo silněji než kdokoliv v této místnosti".

"Jsme připraveni obnovit spolupráci s Pentagonem, ale pokusy budovat dialog s Ruskem z pozice síly jsou marné," citovala ruského ministra agentura TASS. "Očekáváme, že Pentagon své stanovisko vysvětlí," dodal.

Moskva odmítá diskuze o Krymu. Rusko svá území nikdy nevrací, vzkazuje

Vysvětlení by se podle Šojgua mohla Moskva dočkat už na dnešní schůzce náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova s předsedou sboru náčelníků štábů USA Josephem Dunfordem v ázerbájdžánském Baku. Podle oficiálního komuniké mají hovořit o vzájemné komunikaci a o předcházení možným krizovým situacím.

Na sklonku vlády Baracka Obamy kontakty mezi ruskou a americkou armádou fakticky ustaly. Dnešní schůzka Gerasimova s Dunfordem je prvním setkáním armádních špiček Ruska a USA od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

NYT: Trumpovi lidé byli během kampaně v kontaktu s ruskými agenty

Ruská vojenská technika na Krym

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!