Sníh pokryl polovinu území USA. Mráz má na svědomí sedm mrtvých | E15.cz

Sníh pokryl polovinu území USA. Mráz má na svědomí sedm mrtvých

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněhové bouře na severovýchodě USA se vyžádaly už sedm mrtvých. Posledním byl starší muž, který podlehl infarktu. V oblasti Buffala má dále sněžit a k dosavadním 1,5 metru sněhu nasněží za deset hodin dalších 30 až 40 centimetrů. Sníh leží podle stanice CNN na polovině území USA, nejhorší situace je ve státech New York, Michigan a Vermont.

Mnohé rodiny jsou uvězněny ve svých zasněžených domech a nepočítají s tím, že se dostanou ven dříve než za několik dní. Na mnoha místech je kalamita a správa Buffala se tam nesnaží ani sníh odklízet.

Starosta města Byron Brown ocenil obětavost nejen záchranářů, kteří se musí brodit vysokým sněhem k ohroženým lidem, ale vůbec všech občanů. „Je jasné, že teď jsme jediné Buffalo,“ řekl. Mnohé domy zcela zmizely pod sněhem, požární stanice se proměnily v dočasné ubytovny, policisté vozí dětskou výživu malým dětem.

Nezvykle chladné počasí postihlo všechny americké státy, ve většině se teplota pohybovala kolem nuly. Příčinou bohatých sněhových srážek je chladný arktický vzduch, který proudí směrem na jih a srazil se s teplým vzduchem nad Velkými jezery. Guvernér státu New York Andrew Cuomo situaci popsal jako „historickou událost“.

Podle meteorologů by se situace měla o víkendu zklidnit. Má se ale také oteplit a hrozí nová pohroma, tentokrát v podobě záplav.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video