Snížení ratingu hrozí i Británii a zemím eurozóny | E15.cz

Snížení ratingu hrozí i Británii a zemím eurozóny

Londýnský Big Ben
Londýnský Big Ben
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snížení ratingu hrozí v nadcházejících měsících i Velké Británii a některým zemím eurozóny. Myslí si to uznávaný americký investor Jim Rogers, který tak reagoval na zprávu o snížení ratingu Spojených států, k němuž sáhla agentura Standard & Poor's. Amerika měla podle něj o nejvyšší rating přijít už dávno. Rogers si vydobyl uznání především jako investor na komoditních trzích.

Vyspělé evropské země se podle Rogerse dočkají snížení ratingu především v důsledku dalšího zhoršení dluhové krize. Politici podle něj začnou volat po dalším uvolnění měnové politiky, aby podpořili hospodářský růst. Úrokové sazby jsou ale nízko, takže nezbude, než opět sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování měnové politiky.

Rogers také řekl, že Standard & Poor's dlouho váhala se snížením ratingu Spojených států. Washington si podle něj nezaslouží ani rating AA plus, který mu agentura teď přiznává. Spojené státy prý dluhy jen těžko splatí. „Můžou je pořád obnovovat a dál hrát divadlo. Amerika už ale zkrachovala,“ řekl.

Rogers dál počítá s růstem cen komodit, neboť věří, že investoři se opět vrátí k reálným aktivům. Těm prý dají přednost právě ze strachu z dalšího kvantitativního uvolňování, což je jinými slovy tištění nekrytých peněz. S ním zpravidla později přichází vysoká inflace. Kvantitativní uvolňování Rogers očekává na obou stranách Atlantiku, tedy jak od americké centrální banky (Fed), tak od centrálních bank v Evropě.

„Byla by to bláznivá představa myslet si, že Spojeným státům se rating sníží a Velké Británii ne. Existuje spousta zemí, například Belgie, Španělsko, vlastně řada zemí v Evropě, kterým by se měl rating snížit tak, jako se snížil Spojeným státům,“ pokračoval Rogers v rozhovoru na finanční televizi Reuters Insider a také v televizi CNBC.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.