Sobotka: Česko by podpořilo tábory pro uprchlíky na severu Afriky | E15.cz

Sobotka: Česko by podpořilo tábory pro uprchlíky na severu Afriky

Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká vláda podporuje myšlenku na vytvoření záchytných stanovišť pro uprchlíky na severu Afriky i na potápění lodí, kterými převaděči vozí tyto lidi do Evropy. Je připravena podpořit tato opatření i finančně. Během interpelací ve Sněmovně to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Případné potápění lodí vyžaduje souhlas Rady bezpečnosti OSN, Evropská komise má mandát k vyjednávání, poznamenal Sobotka. Dohodu s rozhádanými frakcemi v Libyi na takové operaci si lze podle něho těžko představit, žádná z nich nedá souhlas s jejím prováděním v libyjských výsostných vodách. Česko je připraveno podpořit operaci finančně, případně experty, uvedl premiér.

Připomněl, že Česko už penězi podporuje uprchlické tábory v Jordánsku a stejně by postupovalo i v případě, pokud by vznikly na severu Afriky.

Čtěte komentář Martina Čabana:

Zaměřit se na státy, odkud uprchlíci přicházejí, věří Sobotka

Evropa by se měla podle Sobotky zaměřit na stabilizaci států, odkud přichází nejvíce migrantů, a měla by se posílit účinnost schengenské hranice. Sobotka se taky opět vyslovil proti myšlence Evropské komise na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků jednotlivými členskými státy unie.

Na interpelaci Martina Lanka (Úsvit) označil Sobotka sítě převaděčů za organizovaný zločin. Jde podle něho o výhodný byznys, v němž jde o stamiliony, možná řádově miliardy dolarů. V Evropě je prý shoda na tom důrazněji zasáhnout proti těmto sítím.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.