Solární válka: USA uvalily další cla na panely z Číny a Tchaj-wanu | E15.cz

Solární válka: USA uvalily další cla na panely z Číny a Tchaj-wanu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Oliver Weckbrodt

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy uvalily na dovoz solárních zařízení z Číny a Tchaj-wanu další sankční cla ve výši až 165 procent. Podle pátečního sdělení ministerstva obchodu USA se produkty z obou těchto zemí prodávají na americkém trhu příliš levně. Ministerstvo tím opět vychází vstříc americké divizi německého výrobce solárních panelů SolarWorld.

Washington již minulý měsíc uvalil na podnět SolarWord na dovoz solárních panelů a dalšího podobného zboží z Číny vyrovnávací cla, která mají kompenzovat údajné čínské státní subvence tomuto odvětví. SolarWorld si také stěžoval, že čínští výrobci ve snaze vyhnout se clům přesunují produkci na Tchaj-wan, a ministerstvo tak zakročilo znovu, tentokrát kvůli údajnému dumpingovému prodeji. Podle SolarWorld dosahují nynější cla v průměru 47 procent.

Rozhodnutí znovu zvýší napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Čínská vláda už nad červnovým rozhodnutím Washingtonu vyjádřila „silnou nespokojenost“.

Peking odpověděl na první americká antidumpingová cla na čínská solární zařízení z roku 2012 zavedením dodatečných cel na dovoz polysilikonu, který je základní surovinou k výrobě fotovoltaických článků. Rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO) tento měsíc dospěl k závěru, že dodatečná cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz solárních panelů a dalšího zboží z Číny od roku 2012, porušují mezinárodní obchodní pravidla.

solární panely Autor: Eduard Erben, E15

EU byla loni v podobné situaci. A dohodla se

Evropská unie, která je největším solárním trhem na světě, se na počátku loňského června rozhodla také uvalit sankční cla na dovoz čínských solárních panelů v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud by se Brusel a Peking tehdy na řešení sporu do dvou měsíců nedohodly, clo by se od 6. srpna 2013 zvýšilo v průměru až na 47,6 procenta. Čína, která je největším výrobcem solárních panelů na světě, v reakci na to zahájila vyšetřování dovozu vín z EU na čínský trh.

Evropská komise a Čína nicméně spor o dovoz levných čínských solárních panelů do Evropy, který mohl přerůst v obchodní válku, vyřešily. Po šesti týdnech jednání se obě strany dohodly na minimální ceně pro čínský dovoz, která je zhruba na úrovni běžných cen.

USA jdou vlastní cestou

Rozhodnutí Washingtonu může pomoci americkým výrobcům, opět ale popudilo provozovatele solárních elektráren v USA. Koalice pro dostupnou solární energii. která je reprezentuje, uvedla že další cla zvýšením cen postižené produkce dál zbrzdí využívání zelené energie v USA a poškodí spotřebitele.

Dovoz solárních produktů, který nová cla pokrývají, dosáhl loni hodnoty kolem 1,5 miliardy dolarů (přes 30 miliard korun), což byla jen polovina úrovně roku 2011, uvedlo ministerstvo obchodu USA. Dovoz z Tchaj-wanu se ale za toto období více než zdvojnásobil na 675 milionů USD.

Ministerstvo obchodu vydá své konečné rozhodnutí do 15. prosince. Poté by o tomto případu měla jednat americká Komise pro mezinárodní obchod, která má rozhodnout do 29. ledna, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video