Solidární Litva: uprchlíky přijme, kvóty ale odmítá | E15.cz

Solidární Litva: uprchlíky přijme, kvóty ale odmítá

Uprchlíci v Řecku
Uprchlíci v Řecku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Litva projeví solidaritu při řešení uprchlické krize, se stálým mechanismem rozdělování běženců ale nesouhlasí. Šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové to ve Vilniusu řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Uprchlickými kvótami se podle ní problém uprchlíků nevyřeší.

„Litva bude solidární a běžence dobrovolně přijme, ale mechanismus rozdělení uprchlíků podle povinných a stálých kvót neschvaluje,“ citoval prezidentku vilniuský tisk. Řešení je třeba nalézt při ochraně vnějších unijních hranic a v rámci „efektivní kontroly migračních procesů,“ soudí Grybauskaitéová.

Evropská unie zpočátku počítala pro Litvu s kvótou 325 běženců, později se jejich počet zvýšil o dalších 780. Litva, obdobně jako její pobaltští sousedé, nejprve přijímání uprchlíků odmítala, postupně se ale její stanovisko zmírnilo. Vilnius už přijímání uprchlíků neodmítá, s kvótami však nadále nesouhlasí.

Podobné stanovisko zaujalo i Estonsko. V Lotyšsku problém běženců rozdělil vládnoucí koalici a podle rižského tisku se země kvůli migrantům ocitla na pokraji vládní krize.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video