Soros: Na vyřešení krize eura zbývají tři měsíce, hrozí pád EU

George Soros

George Soros Zdroj: profimedia.cz

Krize eura by mohla zničit celou Evropskou unii a uvrhnout region do ztracené dekády, podobně jako se to stalo Latinské Americe v 80. letech minulého století. Uvedl to o víkendu na hospodářské konferenci v italském Trentu americký miliardář George Soros. Současnou krizi v eurozóně Soros považuje za dluhovou úzce spojenou s bankovní krizí a na její vyřešení již podle něj zbývají jen tři měsíce.

Vedoucí úlohu v řešení dluhové krize by podle Sorose mělo převzít Německo a jeho centrální banka. Má však obavy, že se Německu nepodaří včas zareagovat.

Červnové volby v Řecku by měly skončit vytvořením vlády, která bude ochotná se zavázat k plnění současných podmínek pomoci, avšak zjistí, že je není možné splnit, domnívá se Soros. Řecká krize pak dosáhne svého vrcholu na podzim. „Do té doby bude také německá ekonomika oslabovat, takže pro kancléřku Angelu Merkelovou bude ještě těžší než dnes přesvědčit německou veřejnost, aby přijala další odpovědnost za Evropu,“ prohlásil.

Soros vyzval k vytvoření evropského systému pojištění vkladů, k přímému napojení bank na záchranný fond eurozóny a ke společnému úřadu pro dohled a regulaci finančního trhu. Doporučuje rovněž přijmout opatření, která by snížila náklady na úvěry těžce zadlužených zemí a varuje, že pokud se tak nestane, podpora reforem v Itálii opadne a pro vládu bude těžké je prosadit.

„Jsou různé cesty, jak toho (poklesu nákladů na úvěry) dosáhnout, ale všechny potřebují aktivní podporu Bundesbanky a německé vlády,“ citovala Sorose agentura Reuters.