Soud zakázal Detroitu bankrot, guvernér na něm trvá | E15.cz

Soud zakázal Detroitu bankrot, guvernér na něm trvá

Soud zakázal Detroitu bankrot, guvernér na něm trvá
Vylidněný Detroit
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
bru

Soud v americkém státě Michigan nařídil správci zadluženého města Detroit, aby stáhl žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli. Soudkyně Rosemarie Aquilinaová uvedla, že zákon z roku 2012, který umožnil schválení žádosti michiganským guvernérem Rickem Snyderem, je v rozporu s michiganskou ústavou.

Guvernér podle soudu nemá pravomoc „snížit nebo znehodnotit penze“. Krachem Detroitu by totiž byl ovlivněn i penzijní fond městských zaměstnanců, jehož zástupci se vyhlášení bankrotu brání. Snyder se proti verdiktu ihned odvolal.

Detroit se ve čtvrtek stal největším městem v dějinách Spojených států, které o bankrotovou ochranu požádalo. Dluhy Detroitu se odhadují na 18,5 miliardy dolarů (asi 365 miliard korun). Město, které mělo kdysi dva miliony obyvatel, se proslavilo zejména automobilovým průmyslem. Nyní je ve Spojených státech naopak symbolem hospodářské krize.

Detroit je nejchudším velkým městem Spojených států a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie či požární sbor.

Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!