Španělé zabavili kokain na lodi s českou vlajkou, zatkli čtyři Čechy

Zabavené drogy, ilustrační foto

Zabavené drogy, ilustrační foto

Čtyři české občany s velkým množstvím drog zatkla španělská policie na volném moři u Kanárských ostrovů. V jachtě plující pod českou vlajkou našli policisté 369 kilogramů kokainu. Zadržení českých občanů potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Jak dnes informovala španělská média, Češi i s lodí a s kontrabandem z oblasti Karibského moře již byli předáni vyšetřujícímu soudci.

Kromě policie se na pátečním zátahu proti pašerákům drog na šestnáctimetrové jachtě jižně od Kanárských ostrovů podílela pobřežní stráž, španělský finanční úřad a námořnictvo.

Podle oficiálních informací nebyl při akci, která nesla název La Operación Dublín (Operace Dublin), nikdo zraněn. Španělské úřady jednaly na základě tipu irské policie (proto Dublin v krycím názvu), podle níž se na jachtě s názvem Meguem měla přepravovat velká zásilka drog. Loď zaznamenali Španělé v Atlantiku již v polovině října a od té doby ji sledovali.

Policie pašeráky překvapila

Španělská tisková agentura EFE upřesnila, že po letecké lokalizaci 833 kilometrů od břehů Kanárských ostrovů a po získání povolení od českých úřadů - plachetnice je registrovaná u českého ministerstva dopravy pod číslem CZE 0091 - na loď vtrhlo ozbrojené komando tak rychle, že se posádka nestihla bránit ani nijak manipulovat s kontrabandem.

List La Opinión de Tenerife uvedl, že zadržená loď dorazila do přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Tam byli také Češi předáni justici, doplnil deník La Vanguardia. Podle záběrů agentury EFE vyváděli policisté zadržené muže z plavidla pobřežní hlídky s nasazenými pouty a kuklami na hlavách.

David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí řekl, že španělské úřady informovaly českou diplomacii o zadržení čtveřice Čechů. „Je to šetření španělských orgánů. Pokud naši občané požádají naši konzulární službu o pomoc, tak samozřejmě v rámci našich možností s nimi budeme spolupracovat,“ uvedl Frous.

Oblíbená trasa

Pašeráci drog námořní trasu vedoucí přes vody Kanárských ostrovů využívají často, jde o jednu z hlavních cest pro přepravu narkotik z Jižní Ameriky či z Afriky do Evropy. Zabavených skoro 400 kilogramů kokainu ale patří spíše k menším úlovkům. Například v roce 2006 policie u Kanárských ostrovů zadržela rybářskou loď s 2,5 tunami kokainu, o dva roky později na lodi plující pod venezuelskou vlajkou našla 3,6 tuny této drogy.

Španělská policie uvedla, že nynější zadržení potvrzuje její podezření, že východoevropská mafie už není jen prostým odběratelem drog, ale že se stále aktivněji podílí i na jejich přepravě. Před dvěma roky byla podobně zadržena na moři loď plná drog s bulharskou posádkou. Kokain, který převáželi Češi, mohl být určen pro španělský trh, případně i pro irský.

Rekordní náklady kokainu vážily tuny
Zabavených skoro 400 kilogramů kokainu ale patří spíše k menším úlovkům. Například v roce 2006 policie u Kanárských ostrovů zadržela rybářskou loď s 2,5 tunami kokainu, o dva roky později na lodi plující pod venezuelskou vlajkou našla 3,6 tuny této drogy.