Španělsko a Portugalsko nezvládly zkrotit deficit, hrozí jim sankce od EU | E15.cz

Španělsko a Portugalsko nezvládly zkrotit deficit, hrozí jim sankce od EU

Španělský premiér Mariano Rajoy
Španělský premiér Mariano Rajoy
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlády v Madridu a Lisabonu neudělaly dost ke sražení svého vysokého rozpočtového deficitu, potvrdili dnes podle očekávání ministři financí EU. Zemím nyní hrozí sankce, na návrh jejich přesné podoby má Evropská komise dvacet dní. Zástupce EK dnes ale prohlásil, že vzhledem k úsilí, které obě země vyvíjejí, existuje možnost výrazného snížení výše postihu, třeba až k nule.

Za malou a neefektivní snahu srazit deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu (DHP) v letech 2014 a 2015 nyní mohou země dostat finanční pokutu v rozsahu až do 0,2 procenta HDP, nebo by jim mohly být v příštím roce přinejmenším částečně zastaveny peníze z evropských fondů. Bylo by to poprvé, co by byl některý ze států eurozóny podobným způsobem potrestán.

Obě země nyní mohou do deseti dnů sdělit komisi svůj pohled na situaci a požádat například o co nejnižší trest. O podobě pokuty tak budou opět rozhodovat ministři financí, nejspíš ještě v červenci nebo na počátku srpna. Do 12. září musí také znovu oběma zemím říci, jak mají dál deficit snižovat.

„Jsem si jist, že se dobereme rozumného výsledku,“ uvedl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Jeho země nyní Evropské unii předsedá. O rozhodnutí dnes podle pravidel hlasovali jen ministři financí zemí eurozóny, a to bez země, které se věc týká.

Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis novinářům připomněl, že obě země od krize „ušly dlouhou cestu a podařilo se jim obnovit finanční stabilitu“, strukturálními reformami pak dokázaly vylepšit ekonomický výkon. Španělsko je dnes mezi nejrychleji rostoucími ekonomikami EU.

„Je třeba vzít v úvahu i snahu, kterou Španělsko a Portugalsko dosud vyvinuly… hloubku finanční a ekonomické krize, se kterou se potýkaly. Takže je zde samozřejmě možnost sankce snížit, potenciálně dokonce až na nulu,“ prohlásil dnes Dombrovskis.

Žádné snižování trestu, vyzval Babiš

Naopak český ministr financí Andrej Babiš se snižováním trestu nesouhlasí. „Pokud máme nějaká pravidla, tak je potřeba je dodržovat. Je tam jasně stanovena pokuta,“ řekl po jednání novinářům. Připomněl, že v případě Španělska může jít až o 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy korun) a u Portugalska přibližně 360 milionů eur (9,7 miliardy korun). „Evropský rozpočet potřebuje peníze. Tak nevidím důvod, proč slevovat,“ poznamenal s tím, že podobný postup by byl demotivující pro země jako je Česká republika, které své zadlužení snižují.

Nizozemský ministr financí a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem si myslí, že bude hodně záležet na dalším postupu vlád obou zemí. „Mají deset dní na reakci. A doufám, že to bude ofenzivní reakce, že budou mluvit o tom, co chtějí udělat, aby problém vyřešili,“ řekl.

Portugalsko se v postupu při nadměrném schodku nachází od prosince 2009. V červnu 2013 mu bylo doporučeno odstranit nadměrný deficit nejpozději do konce roku 2015. Španělsko je v proceduře od dubna 2009. V červnu 2013 dostal Madrid doporučení nadměrný schodek odstranit nejpozději do konce roku 2016.

Portugalsku se to v požadované lhůtě nepovedlo a v případě Španělska prognózy Evropské komise či země samotné s včasným odstraněním nadměrného schodku ani nepočítají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video