Španělsko plánuje své Las Vegas, má nabudit ekonomiku

Hráčský komplex společnosti Las Vegas Sands v Singapuru

Hráčský komplex společnosti Las Vegas Sands v Singapuru Zdroj: lasvegassands.com

Španělsko nejpozději v květnu rozhodne, zda postaví v Madridu či Barceloně obří komplex kasin po vzoru amerického hráčského centra Las Vegas. Stavba v hodnotě až 19 miliard eur (až 467 miliard korun) by mohla začít v roce 2013, sdělil dnes jeden z hlavních představitelů projektu Michael Leven.

Projekt komplexu, nazvaný Eurovegas, má vytvořit více než 260 tisíc pracovních míst v zemi, kde míra nezaměstnanosti dosáhla rekordních téměř 23 procent. Má proto podporu politických a ekonomických kruhů. Občanská sdružení ho však odmítají s tím, že se jedná o návrat k „nadbytečné výstavbě“, která vrhla Španělsko do krize po krachu trhu s nemovitostmi.

Vláda podle všeho s komplexem, který má nabízet šest kasin, 12 hotelů pro 36 tisíc hostů, devět divadel, tři golfová hřiště a další možnosti vyžití, již počítá. Hlavním investorem má být hráčský gigant Las Vegas Sands, který patří americkému miliardáři Sheldonu Adelsonovi. K dokončení projektu bude potřeba 10 let a bude se uskutečňovat ve fázích.

Z Madridu, který je nyní spíše služební destinací, a Barcelonou, která je tradičně spíše turistickou destinací, má větší naději na zastavení plánovaných asi 400 hektarů španělská metropole, prozradil ředitel Las Vegas Sands Leven. Rozhodne se podle něj v dubnu či květnu.