Španělsko se zvedá, na pracovním trhu vzniklo nejvíce míst od roku 2005 | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Španělsko se zvedá, na pracovním trhu vzniklo nejvíce míst od roku 2005

ČTK

Tvorba nových pracovních míst ve Španělsku byla v květnu nejvyšší od července 2005 a pro samotný květen byla rekordní, hlavně díky přijímaní nových zaměstnanců v hotelech a restaurací. Počet lidí přispívajících do systému sociálního zabezpečení, což je ukazatel tvorby pracovních míst, stoupl v květnu proti červnu o 223 192 na 18,3 milionu.

Počet lidí oficiálně registrovaných jako nezaměstnaní pak klesl meziměsíčně o tři procenta na 3,46 milionu. Množství nezaměstnaných se snížilo ve všech sektorech, v procentním vyjádření byl pokles nejvyšší v zemědělství.

Květen je tradičně příznivým měsícem pro pracovní trh, protože firmy a resorty najímají nové zaměstnance před rušnou letní turistickou sezonou. Sektor ubytování vytvořil téměř trojnásobně více pracovních míst než další sektory.

Hledáte práci? Polovina firem se chystá nabírat zaměstnance

Nejvíce míst tak vzniklo na Baleárských ostrovech a v severovýchodním Katalánsku, tedy v hlavních turistických destinacích. Nicméně mnoho těchto míst je pouze sezonních a dočasných, což zdůrazňuje dlouhodobé obavy ve Španělsku, že obrat na trhu práce je z podstaty křehký.

Silná tvorba nových míst ve Španělsku pomáhá snižovat míru nezaměstnanosti, která je druhá nejvyšší v Evropě, a také prodloužit ekonomické oživení, které by se ale podle očekávání mělo v letošním prvním pololetí zpomalit. Podle některých analytiků by však růst mohl ve druhém čtvrtletí zrychlit z 0,8 procenta v prvním čtvrtletí, částečně díky vývozu a investicím firem.

Nezaměstnanost se v EU lehce zvýšila

Míra nezaměstnanosti v zemi se snížila na 18,75 procenta z téměř 27 procent na konci hluboké recese v roce 2013. Prudký nárůst nezaměstnanosti spustila krize na realitním trhu v roce 2008. Navzdory poklesu však zůstává nezaměstnanost ve Španělsku druhá nejvyšší v Evropě po Řecku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!