Nezaměstnanost se v EU lehce zvýšila | E15.cz

Nezaměstnanost se v EU lehce zvýšila

Úřad práce
Úřad práce
• 

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 se průměrná míra nezaměstnanosti lidí ve věku 15 – 64letých za státy EU28 zvýšila na 8,4 procenta. Což bylo o 0,1 procenta více než ve třetím čtvrtletí. Informoval o tom Český statistický úřad.

Ve čtvrtém čtvrtletí si nejnižší nezaměstnanost udržela Česká republika. Míru nezaměstnanosti jsme v tomto období měli na 3,6 procenta. U mužů je to dokonce jen 3,1 procenta. Z mezinárodního pohledu během posledních šesti let na tuto hodnotu nedosáhl žádný stát Evropské unie.

Hned za námi se umístilo Německo s celkovou mírou nezaměstnanosti 3,8 procenta. Německo se také pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti u žen, ta byla konkrétně na 3,4 procenta. Dosahuje tak na nejnižší hodnoty zjištěné před evropskou krizí. Na svou historicky nejnižší nezaměstnanost se dostalo i Maďarsko – 4,5 procenta.

„V porovnání se sousedními státy byla míra nezaměstnanosti o zhruba 2 procentní body vyšší v Polsku (5,6 procent) a v Rakousku (5,7 procent). Evropský průměr dotahuje Slovensko s 9,2 procenty. Nejvyšší míru nezaměstnanosti mají převážně v státech jižní Evropy. U Řecka lze stále konstatovat, že z osob ve věku 15-64 let, které by chtěly pracovat, byla více než pětina nezaměstnaná. Chorvatsko zaznamenává z hlediska míry nezaměstnanosti významný meziroční pokles, o 2,8 procentních bodů,“ uzavírá Český statistický úřad.

 

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka