Spojené státy mají údajně důkaz o použití chemických zbraní v syrské Dúmě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Spojené státy mají údajně důkaz o použití chemických zbraní v syrské Dúmě

Spojené státy mají údajně důkaz o použití chemických zbraní v syrské Dúmě
Útok na město Dúmá v Sýrii. Byl použit chlór, sarin, nebo je celý vymyšlený?
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Spojené státy mají důkaz o tom, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily chemické zbraně při sobotním útoku na syrské město Dúmá. Prohlásila to dnes na pravidelné tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Podle ní vedou USA mnoho upřesňujících údajů kolem útoku stále jako přísně tajné a proto Washington ani doposud nemohl zveřejnit všechny důkazy, které o incidentu již má k dispozici.

"Útok nastal v sobotu a víme jistě, že šlo o chemickou zbraň," řekla Nauertová před novináři. Na jejich přímý dotaz, zda Spojené státy mají důkaz, že Asadův režim provedl útok, odpověděla: "Ano".

USA vysílají k Sýrii vojenské síly. Prohlédněte si, jaká technika se může v konfliktu střetnout

"Víme, že jen některé země, jako je Sýrie, mají přiměřené prostředky a tyto druhy zbraní," dodala.

Také mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová dnes řekla, že USA jsou hluboce přesvědčeny o tom, že Sýrie provedla raketový útok na Dúmu. Rovněž sdělila, že z informací amerických tajných služeb vyplývá, že tvrzení Ruska, že útok byl zinscenovaný, je lživé.

"Naše tajné služby uvádějí něco jiného. Víc nemohu říci," řekla Sandersová. "Jsme hluboce přesvědčeni o tom, že je Sýrie zodpovědná," dodala. Podle Sandersové je také součástí celého problému to, že Rusko nedokázalo syrskému režimu zabránit v tom, aby chemický útok provedl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!