Spojme Rusko s Běloruskem, vyzývá Putin | E15.cz

Spojme Rusko s Běloruskem, vyzývá Putin

Vladimir Putin, Rusko
Vladimir Putin, Rusko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský premiér Vladimir Putin dnes prohlásil, že by považoval za vhodné spojit Rusko s Běloruskem v jeden stát. Na setkání s představiteli prokremelského mládežnického hnutí řekl, že to prý výlučně záleží na vůli běloruského lidu. Oficiální Minsk odmítl Putinovy vývody jakkoli komentovat. Putin také ostře kritizoval Spojené státy, které označil za parazita globální ekonomiky.

Na dotaz jednoho z účastníků setkání ohledně možnosti vzniku jednoho státu, jež by spojil dvě země jako v dobách Sovětského svazu, Putin odpověděl, že je to možné, velmi žádoucí a že to zcela závisí na vůli běloruského lidu. „Běloruský lid si to přeje,“ vykřikl z davu jeden z účastníků. „Tak za to bojujte,“ odpověděl Putin.

Oficiální Minsk se ohledně Putinových výroků zdržel jakéhokoli komentáře. Mluvčí prezidenta Alexandra Lukašenka podle agentury AFP odmítl cokoli říci. „Jsem na dovolené, nebudu nic komentovat,“ řekl Lukašenkův mluvčí. V obdobném smyslu se vyjádřil mluvčí běloruského ministerstva zahraničí.

Rusko a Bělorusko už v roce 1997 vytvořily unii. Jejím cílem bylo podle AFP rozšířit vliv Moskvy na svého souseda. Unie ale funguje čistě formálně, rozdělení pravomocí nebylo nikdy dohodnuto. Rusko s Běloruskem a také s Kazachstánem vytvořilo i celní unii, ale rovněž v tomto svazku to spíše skřípe, než funguje.

Bělorusko, které má tuhou centrálně řízenou ekonomiku, v současnosti prožívá největší hospodářskou krizi za skoro 17 let, co zemi tvrdou rukou řídí prezident Lukašenko. Navíc má stále větší problémy s opozicí. V červnu Minsk dostal tříletý úvěr tří miliard dolarů od svých partnerů ze zemí bývalého Sovětského svazu. Na tomto úvěru se podílí hlavně Rusko, které si klade tvrdé podmínky. Především by chtělo, aby se Bělorusko vydalo cestou rozsáhlé privatizace.

Putin před mládežníky na jejich letním politickém táboře také v souvislosti se současnými problémy Spojených států s vysokým zadlužením obvinil Washington, že žije nad své možnosti „jako parazit“ na globální ekonomice. Dominance dolaru podle něj ohrožuje finanční trhy. „Žijí nad své možnosti a přenášejí část svých problémů na světovou ekonomiku,“ řekl ruský premiér. Dodal, že namísto dolaru by měly být jiné rezervní měny. Země jako Rusko a Čína podle jeho slov mají značnou část svých rezerv v amerických cenných papírech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.