Společný ministr financí pro eurozónu? Dovedla bych si to představit, řekla Merkelová | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Společný ministr financí pro eurozónu? Dovedla bych si to představit, řekla Merkelová

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová si dokáže představit, že by země eurozóny měly do budoucna společného ministra financí, ten by navíc mohl mít na starost také oblast hospodářství. Merkelová dodala, že záleží na pravomocích, jaké by takový ministr měl.

O prohloubení eurozóny usiluje mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, který by rád viděl i společného ministra financí. Merkelová dnes uvedla, že proti návrhu jako takovému nic nemá, musí se ale vyjasnit, co přesně by takový ministr dělal. "Dovedla bych si také představit zkombinovat ministra financí a hospodářství," podotkla.

Šéfka německé vlády dnes podpořila také návrh svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, aby se záchranný fond eurozóny ESM přeměnil v Evropský měnový fond, tedy určitou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Schulz: Merkelová se chová povýšeně a vůči Erdoganovi je příliš měkká

Takový krok by podle Merkelové pomohl ještě větší stabilitě eurozóny a zvýšil také její schopnost reagovat na neočekávané situace.

Na hlubší integraci eurozóny a hledání cest ke sbližování daňové politiky Německa a Francie se už v květnu dohodli Schäuble a jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.

Merkelová naráží ve východním Německu, na předvolební akci ji účastníci znovu vypískali

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!