Stát ušetří "sociálními" kartami až miliardu korun | E15.cz

Stát ušetří "sociálními" kartami až miliardu korun

Česká spořitelna, bankomat
Česká spořitelna, bankomat
• 
ZDROJ: ctk

Kristina Blümelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový systém výplaty sociálních dávek v hmotné nouzi pomocí karet by měl státu ušetřit až jednu miliardu korun. Stát chce také tímto způsobem kontrolovat, za co příjemci peníze utrácejí a případně pochybení jim výplatu dávek snížit. Ministerstvo na provozovatele sociálních karet vypsalo tendr, s jehož vítězem chce uzavřít smlouvu do 20. září. Pro server E15.cz to řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová.

V letošním prvním pololetí bylo na dávky v hmotné nouzi použito 2,4 miliardy korun. Částka, kterou ale lidé z dávek zneužijí k jiným účelům, se podle Plívové nedá objektivně odhadnout. „Na to, že se tak děje ale poukazují například i soudní rozsudky, které v této věci padly, většinou se jedná o to, že příjemce dávek nepřizná majetek a čerpá podporu ze státního systému,“ uvedla s tím, že kontroly úřadů práce prováděné letos v létě v intenzivním režimu poukázaly na často opakující se jev nelegálního zaměstnávání, kdy načerno zaměstnaný pracovník zároveň figuruje v evidenci ÚP a pobírá podporu v nezaměstnanosti, případně další dávky v hmotné nouzi.

Tomu by měl nový systém alespoň částečně zabránit. Příjemce účelově vázané sociální dávky dostane namísto hotovosti peníze na kartu. Touto kartou sice bude moci běžně platit v obchodech, ale nikoliv v barech či hernách. „Pokud se ale v seznamu položek, nakoupených v například v supermarketech, vyskytne některá ze zakázaných položek, systém to umožní zjistit. Příjemci pak bude možné výplatu dávky omezit,“ uvedla dále Plívová.

Vývoj výdajů dávkových systémů

Vývoj výdajů dávkových systémůAutor:

Do tendru se přihlásily 3 banky, vítěz bude známý 20. září

Do veřejné obchodní soutěže na dodavatele a provozovatele těchto karet se mohly hlásit banky i konsorcium bank. Nakonec se přihlásili jen tři zájemci, a to Česká spořitelna, ČSOB spolu s Poštovní spořitelnou a do třetice Komerční banka.

Výherce ministerstvo podle podmínek soutěže vybere do 20. září. Obálky s nabídkami představitelé ministerstva otevřou v pondělí ve 13 hodin. V hodnotící komisi zasednou ministrovi náměstci kromě prvního, který soutěž zadával. Objeví se v ní i vrchní ředitelé ministerstva a šéf centrálního úřadu práce.

Podle podmínek soutěže by se s kartou měly dát dávky a příspěvky vybírat z bankomatů vítězného finančního ústavu, a kromě již zmíněného placení v obchodech by měl být možný i převod peněz. Stát ovšem ušetří i na nákladech, jelikož za vydání a provozování karet výherci platit nebude. Vítězná banka, která dostane smlouvu na 12 let, získá ale poplatky za nadstandardní služby. Mezi ně patří třeba další vybíraní z bankomatů, zdarma by mělo být u každé dávky jen jedno.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě

v kategorii zpravodajství.

Autor: Kristina Blümelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video