Stávkujte a blokujte více, hecují odboráři Francouze | E15.cz

Stávkujte a blokujte více, hecují odboráři Francouze

Stávkujte a blokujte více, hecují odboráři Francouze
Protesty proti navrhovanému zákoníku práce v Paříži
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Francouzské odbory vyzvaly k dalšímu rozšíření stávek a blokád, jimiž už několik dní protestují proti plánované reformě zákoníku práce. Prezident François Hollande mezitím z Japonska vzkázal, že za návrhem nadále stojí, neboť je to "dobrá reforma".

„Každý den musíme dát mobilizaci nový náboj,“ uvedly dnes odbory v prohlášení. Ve čtvrtek se protestních akcí podle nich zúčastnilo po celé zemi 300 tisíc lidí. Oficiální odhady úřadů hovoří o 153 tisíc protestujících.

Prezident Hollande, který se ve čtvrtek a dnes účastnil summitu skupiny velkých světových ekonomik G7 v Japonsku, do Francie dnes vzkázal, že od plánované reformy pracovního práva neustoupí, neboť jde o kvalitní reformu.

Tváří v tvář protestním akcím je podle prezidenta prvořadou povinností vlády zajistit „dobré fungování hospodářství“. Dialog s odbory je nadále možný, nesmí být ale založen na ultimátech, dodal Hollande. Odbory si podle něj nemohou diktovat, „co má a co nemá být zákonem“.

Valls je ochotný jednat jen o "doladění" podoby zákona

Už ve čtvrtek řekl francouzský premiér Manuel Valls, že je ochotný jednat o změnách či zlepšeních navrhované podoby zákona, jeho podstatu ale vláda měnit nehodlá. Stažení reformy je pak podle něj zcela mimo diskuzi. Prosazovaná reforma má usnadnit přijímání a propouštění zaměstnanců. Vláda se reformou snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst, kritici však tvrdí, že umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Protesty se kromě Paříže konají v řadě velkých měst po celé Francii včetně Lyonu, Marseille či Rennes. Na 14. června, kdy v Senátu začne debata o sporné normě, odbory svolaly velkou celonárodní manifestaci do hlavního města. Protestní akce by se měla konat ale třeba i 10. června, tedy v den zahájení evropského fotbalového šampionátu, který Francie letos hostí. Ve čtvrtek se ke stávce připojili zaměstnanci jaderných elektráren. Neplánované výpadky zasáhly nejméně 11 z 58 jaderných reaktorů ve Francii.

V minulých dnech stávky a blokády narušily i provoz šesti z osmi francouzských rafinerií a vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie včetně Paříže. Podle agentury DPA byla ve čtvrtek nedostatkem pohonných hmot postižena každá pátá čerpací stanice v zemi. Francie kvůli tomu začala už ve středu poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze strategických zásob.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!