Štědré odměny: Boeing či Ford zaplatily svým šéfům víc než státu na daních | E15.cz

Štědré odměny: Boeing či Ford zaplatily svým šéfům víc než státu na daních

Stavba letadla Boeing 737 v továrně firmy v americkém Rentonu
Stavba letadla Boeing 737 v továrně firmy v americkém Rentonu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z třicítky největších amerických korporací sedm loni vyplatilo více peněz svému generálnímu řediteli, než kolik poslaly na dani z příjmu státní pokladně v USA. Jde o Boeing, Ford Motor, Chevron, Citigroup, Verizon Communications, JPMorgan Chase & Co. a General Motors.

Vyplývá to ze studie Institutu pro politické studie a Centra pro efektivní vládu. Studie, která přichází v době, kdy se ve Washingtonu hovoří o reformě firemních daní, upozorňuje, že to nejsou žádné chudé společnosti.

Těchto sedm firem loni vykázalo dohromady v USA zisk před zdaněním přes 74 miliard USD (1,6 bilionu Kč). Na daních přitom získaly zpět 1,9 miliardy. To znamená, že jejich skutečná daňová sazba činila minus 2,5 procenta. Současně každá ze společností vyplatila svému řediteli loni v průměru 17,3 milionu USD. Boeing a Ford Motor dokonce více než 23 milionů.

Miliarda pro ředitele

Zpráva si také všímá stovky nejlépe placených generálních ředitelů firem. Zde zjistila, že ze 100 těchto šéfů jich 29 získalo vyšší mzdu, než kolik jejich firma zaplatila na daních. Všech těchto 29 firem provozuje 237 dceřiných společností v daňových rájích.

Dohromady těchto 29 ředitelů vydělalo téměř jednu miliardu dolarů, tedy v průměru zhruba 32 milionů USD na jednoho. Jejich firmy měly loni zisk před zdaněním v USA 24 milionů USD, jejich skutečná daňová sazba však činila téměř minus jedno procento, protože dostaly zpět na daních 238 milionů USD.

Z těchto 29 firem jich loni hospodařilo v USA se ztrátou 12. Svému ředitelovi přitom ztrátové firmy vyplatily v průměru 36,6 milionu USD. To byl více než trojnásobek národního průměru platu ředitele velké firmy, který činil 11,7 milionu USD.

Daně prý platí

Firmy se však brání, že platí v USA daně. Některé upozorňují, že platí také daně ze mzdy, z realit, majetkové a další daně. Daně platí také v dalších zemích. Boeing agentuře Reuters řekl, že jeho loňské daně snížily náklady na vývoj a výrobu nového letounu a daně mu s dodávkami nového letadla opět porostou.

Tažení USA proti daňovým únikům je teď v Česku nelegální

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video