Steinmeier: Svoboda Evropy je také zásluhou Čechů a Slováků | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Steinmeier: Svoboda Evropy je také zásluhou Čechů a Slováků

ČTK

Češi, Slováci, Poláci a Maďaři se podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v roce 1989 chopili svobody a skoncovali s rozdělením evropského kontinentu. Svoboda Evropy je jejich zásluhou, řekl dnes Steinmeier v Berlíně v projevu k prezidentům zemí visegrádské čtyřky, kteří si společně připomínají 30. výročí pádu berlínské zdi.

"Dlouhý a vytrvalý boj za svobodu a nezávislost ve vašich zemích, zemích ve středu Evropy, patří k historickým předpokladům tohoto 9. listopadu před 30 lety," uvedl v projevu Steinmeier.

Třiašedesátiletý politik ocenil i podporu Washingtonu a odvážná rozhodnutí sovětského vůdce Michaila Gorbačova, bez nichž by se tehdejší události neuskutečnily tak šťastně a nenásilně. "Ale pravda také je: Maďaři, Poláci, Češi a Slováci se chopili svobody. Chopili se svobody pro Evropu a skoncovali s rozdělením kontinentu. Svoboda Evropy je jejich zásluhou," zdůraznil německý prezident.

Značka Prim slaví 70 let. Výrobou hodinek se tehdejší Československo zařadilo ke špičce

Steinmeier, který se s českým prezidentem Milošem Zemanem a trojicí dalších hlav států před polednem zúčastnil i hlavní připomínkové akce u památníku berlínské zdi, ocenil také další "velký a šťastný moment naší historie", kterým podle něj byl vstup zemí Visegrádu do Evropské unie v roce 2004.

"Odvážní z roku 1989 tehdy umožnili svobodu a jednotu Evropy. Dnes leží zodpovědnost za tuto svobodnou a sjednocenou Evropu na nás," řekl Steinmeier. Prezidenty vyzval, aby se o Evropu starali a zajistili, že se rozdíly v některých názorech nestanou nepřekonatelnými. "Naše Evropa je vaše Evropa - vaše Evropa je naše Evropa. Máme jen jednu, tu společnou!," zdůraznil.

Z Rejžkova deníčku: Nekonečná drzost soudruhů
Češi mají na víc. Pořád ale žijí v představě, že je někdo okradl, tvrdí bývalý viceguvernér Hampl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!