Strana regionů vyhrála ukrajinské volby, posílili nacionalisté | E15.cz

Strana regionů vyhrála ukrajinské volby, posílili nacionalisté

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ukrajinská vládní Strana regionů se stala jasným vítězem nedělních ukrajinských parlamentních voleb. Vyplývá to z průběžných výsledků, které dnes zveřejnila ukrajinská volební komise po sečtení 40 procent odevzdaných hlasů. Stranu regionů podpořilo přes 35 procent voličů, druhá je se značným odstupem opoziční strana Vlast.

Průběžné výsledky ukazují, že do jednokomorové sněmovny vstoupí pět politických stran. Stranu regionů prezidenta Viktora Janukovyče po sečtení dvou pětin hlasů podpořilo 35,61 procenta voličů, jejího hlavního soupeře, opoziční blok Vlast expremiérky Julije Tymošenkové 21,55 procenta voličů. Na třetím místě jsou s 15,1 procenta hlasů komunisté, kteří v dosavadním parlamentu vystupovali jako hlavní spojenec vládní Strany regionů.

trana Udar světové boxerské hvězdy Vitalije Klička má 12,83 procenta hlasů, národně orientovaná strana Svoboda 8,05 procenta. Právě zisky Svobody, jejíž volební základna se nachází téměř výhradně na západě země, jsou označovány za největší překvapení voleb.

Strany Udar a Svoboda byly v dosavadním parlamentu bez zastoupení a jejich vstup do sněmovny může rozložením politických sil podle analytiků zamíchat. Udar se netají plánem na parlamentní spojenectví s Tymošenkovou, ale má výhrady k nacionalistické Svobodě, kterou kritici označují za xenofobní a antisemitskou. Strana Vlast vězněné expremiérky se už přitom na povolební spolupráci se Svobodou dohodla.

Podle ukrajinských médií se do parlamentu v obvodech s většinovým systémem hlasování dostalo několik desítek nezávislých kandidátů, kteří se v budoucích koaličních rozhovorech mohou stát jazýčkem na vahách. Znalci ukrajinské politické scény tvrdí, že většina nezávislých má blíže k prezidentu Janukovyčovi, což vyhlídky jeho Strany regionů na vládnutí posiluje. Samotné vedení strany dnes vyjádřilo přesvědčení, že bude mít v nové sněmovně jako dosud prostou většinu.

Bezprostředně po hlasování je podle ukrajinských novinářů situace nepřehledná, nicméně vítězství Strany regionů je už jisté. Opozice, k níž analytici kromě strany Vlast řadí i Udar a Svobodu, je rozdělená a v řadě otázek nejednotná. Politické přeběhlictví, které je v ukrajinském parlamentu vcelku obvyklým jevem, koaliční kalkulace dál zamlžuje. Zvítězí-li skutečně Janukovyč, lze podle agentury Unian očekávat, že někteří opoziční poslanci vládnímu vábení neodolají.

Podle prvních reakcí zahraničních pozorovatelů proběhly volby vcelku transparentně a bez větších komplikací. Některé zahraniční mise ale upozorňovaly na skupování volebních hlasů, rozdávání „volebních dárků“ a technické problémy při sčítání hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.