Studie: muslimové kolem roku 2050 početně vyrovnají křesťany | e15.cz

Studie: muslimové kolem roku 2050 početně vyrovnají křesťany

Muslimské dívky
Muslimské dívky
• 
ZDROJ: Garry Knight CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muslimové budou do roku 2050 tvořit desetinu evropské populace a celosvětově do roku 2070 počtem předčí křesťany. Jejich počty vyrovnají už zhruba za 35 let. Ve své nové studii o demografickém vývoji to předpověděla americká agentura Pew Research Center.

 “Na muslimské ženy připadá v průměru 3,1 dítěte, což je nejvíc ve srovnání se všemi ostatními náboženskými komunitami,“ sdělil autor studie Conrad Hackett. S 2,7 dítěte jsou křesťanky na druhém místě a na třetím hinduistky s 2,4 dítěte. V roce 2050 tak budou počty muslimů a křesťanů ve světě téměř vyrovnané. Poprvé v dějinách se tak stane, že budou shodné jak počty vyznavačů (kolem 2,9 milionu lidí) těchto náboženství, tak jejich podíl v celosvětové populaci (30 procent).

Odhaduje se také, že do roku 2050 ubude v Evropě 100 milionů křesťanů. Hackett tento vývoj vysvětluje zmíněnou odlišnou porodností v náboženských komunitách a migrací.

Projected Annual Growth Rate of Country Populations, 2010-2050

„Dá se očekávat, že v Evropě do roku 2050 vzroste muslimská populace, která v roce 2010 činila 5,9 procenta, na 10,2 procenta. V potaz jsme brali migraci a další fakta demografického vývoje jako porodnost a věk. Při odečtení vlivu migrace by do stanovené doby muslimové v Evropě tvořili 8,4 procenta populace,“ sdělil Hackett.

Studie také předpovídá, že do roku 2050 budou muslimové druhou nejpočetnější náboženskou komunitou v USA, jíž jsou nyní židé. Zatímco v roce 2010 tvořili vyznavači křesťanství tři čtvrtiny amerického obyvatelstva, v roce 2050 to budou jenom dvě třetiny. Největší muslimská komunita bude tou dobou žít v Indii. A to i přesto, že si v zemi zachovají většinu hinduisté.

Projected Change in Global Population

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery