Summit EU Zaorálka nepřesvědčil, uprchlické kvóty odmítají i další země | E15.cz

Summit EU Zaorálka nepřesvědčil, uprchlické kvóty odmítají i další země

Syrští migranti u hranice Srbska
Syrští migranti u hranice Srbska
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) odmítla poslední návrhy závěrů summitu EU k migraci. Stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Zaorálek to řekl po jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku v Lucemburku. Proti návrhu podle něj byly i další země - Španělsko, Portugalsko, pobaltské státy nebo ostatní země visegrádské čtyřky.

„Za Českou republiku jsem odmítl ten čtvrtý paragraf, ve kterém se mluví o těch závazcích, protože jsem opakoval, že v tomto punktu není ten text v souladu s tím, co bylo přijato v dubnu,“ nechal se slyšet Zaorálek. Narážel tím na to, že na dubnovém unijním summitu se hovořilo o dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

„Podpořil jsem to, že se musíme zabývat ochranou vnější hranice a budováním návratového mechanismu. To jsou prvky, které jsou pro nás zásadní,“ poznamenal také šéf české diplomacie. Definitivní řešení je podle něj na lídrech Evropské unie, kteří se v Bruselu sejdou ve druhé polovině týdne.

Návrh závěrů pro tento summit počítá s tím, že by rozhodnutí o přerozdělení uprchlíků mohlo být odloženo až na konec července. Dokument pro jednání premiérů a prezidentů zemí EU ani jednou přímo nezmiňuje povinný distribuční systém podle kvót, který v květnu navrhla Evropská komise.

Text příslušného bodu odkazuje na závěry mimořádného summitu k migraci v dubnu. Tehdy lídři zemí osmadvacítky oznámili cíl spustit pilotní projekt dobrovolného přesídlování v rámci unie.

Přesto komise o několik týdnů později přišla s návrhem na povinné přerozdělení 40 tisíc Syřanů a Eritrejců. Tedy lidí ze zemí, u nichž je velká pravděpodobnost, že mají na útočiště v EU nárok.

Čeští diplomaté mají za to, že i současný návrh ignoruje závěry dubnového summitu a v řadě členských zemí může mít velmi negativní politické důsledky.

Počet uprchlíků na milion obyvatel:

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Počet uprchlíků na 1000 km2.

Počty přidělených uprchlíků podle návrhu Evropské komise Autor: E15, EK, wikipedia.org

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video