Švédské dluhopisy jsou bezpečnější než německé | E15.cz

Švédské dluhopisy jsou bezpečnější než německé

Švédsko, koruna
Švédsko, koruna
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři, kteří poptávají bezpečné dluhopisy, přesouvají svou pozornost do Skandinávie. Výnosy švédských dluhopisů se dostaly pod výnosy těch německých. Minulý týden v pátek se desetileté švédské vládní dluhopisy obchodovaly s výnosem 1,76 procenta, což je o téměř půl procentního bodu méně, než kolik požadují investoři za držení německých bondů, a méně než dluhopisy jakékoliv jiné evropské země.

„Investoři hledají bezpečnou alternativu mimo eurozónu, avšak stále v Evropské unii, a tak Skandinávie se jeví jako ideální oblast,“ řekl agentuře Bloomberg Georg Andersen, vrchní ředitel bankovní divize Nykredit v dánské Kodani.

Téměř dvě desetiletí po vyřešení švédské bankovní krize se Švédsko těší důvěře dluhopisových investorů. Země, která se rozhodla zůstat mimo eurozónu, splatila velkou část státního dluhu a uvalila na své banky přísnou regulaci.

Švédské banky byly v roce 2008 zasaženy splasknutím investiční bubliny v pobaltských zemích, které masivně úvěrovaly. Stát bankám v krizi pomohl 500 miliardami švédských korun. Banky vládě pomoc splatily i s úroky, a tak Švédsko na záchraně finančního sektoru dokonce vydělalo.

Současné zadlužení Švédska dosahuje pouhých 36,3 procenta hrubého domácího produktu, v předkrizovém roce 2007 to přitom bylo přes 40 procent. Letošní státní rozpočet skončí přebytkem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video