Švédsko odmítne polovinu z rekordního počtu žadatelů o azyl | E15.cz

Švédsko odmítne polovinu z rekordního počtu žadatelů o azyl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédská vláda v reakci na loňský rok označila azylovou situaci v zemi za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky. Odmítne proto zhruba polovinu z rekordních 163 tisíc lidí, kteří loni v této skandinávské zemi požádali o azyl, prohlásil šéf švédského přistěhovaleckého úřadu Anders Danielsson. O stejném počtu hovořil již v lednu švédský ministr vnitra Anders Ygeman, který tehdy řekl, že vláda si bude muset k deportaci neúspěšných žadatelů najmout letadla.

Danielsson uvedl, že po eskalaci občanské války v Sýrii švédské úřady v průměru schvalovaly 70 procent žádostí o azyl a 30 odmítaly, před Sýrií to bylo naopak.

„Liší se to země od země. Souhlas dostává sto procent Syřanů a Eritrejců, poté již poměr klesá pro Somálsko, Afghánistán, Irák a tak dále,“ řekl s tím, že pro loňský rok pak odhaduje celkovou úspěšnost v získání azylu asi padesát procent.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, se loni spolu s Německem stalo pro běžence hlavní cílovou zemí. Zatímco v loňském roce zaznamenalo Švédsko rekordní počet žádostí o azyl, letos zájem výrazně poklesl. Dosud o azyl požádalo asi 15.000 lidí.

Švédsko bnovilo také ostrahu jižní hranice, což zkomplikovalo cesty mezi Dánskem a Švédskem. Hraniční kontroly budou podle ministerstva vnitra v platnosti nejméně do 11. listopadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video