Světový obchod loni klesl, poprvé od krizového roku 2009 | E15.cz

Světový obchod loni klesl, poprvé od krizového roku 2009

Kontejnery připravené k přepravě
Kontejnery připravené k přepravě
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětový obchod zaznamenal loni nejhorší výkon od začátku finanční krize. Způsobila to hlavně slabší poptávka z rozvíjejících se trhů. Podle údajů Nizozemského úřadu pro analýzu hospodářské politiky (CPB) se hodnota zboží, které překročilo mezinárodní hranice, loni v dolarovém vyjádření snížila o 13,8 procenta. Šlo o první pokles od roku 2009. Zpráva posiluje rostoucí obavy o zdraví globální ekonomiky. Napsal to list Financial Times.

Za propadem stálo z velké části zpomalení v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Kvůli výkyvům směnných kurzů a kolapsu cen komodit však hodnota vývozu a dovozu klesla loni ve všech regionech světa.

Ve Spojených státech, kde firmám způsobil problémy silný dolar, se hodnota vývozu snížila loni o 6,3 procenta. Hodnota vývozu z Afriky a Blízkého východu se propadla o 41,4 procenta, hlavně kvůli dramatickému poklesu cen ropy.

Crude Oil

Podle objemu obchodu je obrázek o něco příznivější. Globální obchod se podle objemu zvýšil o 2,5 procenta. Tempo růstu však bylo pomalejší než růst globální ekonomiky, který činil 3,1 procenta. Před krizí v roce 2008 globální obchod několik desetiletí rostl dvojnásobně ve srovnání s tempem růstu ekonomiky. Od roku 2011 však růst obchodu zpomalil a je v souladu s růstem globální ekonomiky nebo nižší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video