Švýcaři chtějí zastavit příliv cizinců. Na mušce mají hlavně Němce | E15.cz

Švýcaři chtějí zastavit příliv cizinců. Na mušce mají hlavně Němce

Švýcaři chtějí zastavit příliv cizinců. Na mušce mají hlavně Němce
Bern
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: chensiyuan - Wikimedia Commons

bru

Největší švýcarská politická stana chce ukončit přistěhovaleckou vlnu posledních let. Kvóty by přitom měly platit i pro Evropskou unii, která se tomuto nápadu rozhodně brání. O odborníky ze zahraničí nechce přijít ani švýcarský průmysl.

70 škol a školek, 160 lékařů, 42 tisíc aut, 34 500 bytů nebo 120 až 200 větrných elektráren. S tím vším musí Švýcaři každý rok počítat, pokud neopadne současná přistěhovalecká vlna, která čítá každý rok okolo 80 tisíc lidí. Alespoň to tvrdí kampaň „proti masové imigraci“ Švýcarské lidové strany (SVP), největší partaje v zemi. Ta prosadila konání referenda, ve kterém Švýcaři už v neděli rozhodnou o zavedení kvót pro přistěhovalce.

Zatímco počet rodilých Švýcarů od 80. let minulého století stagnuje okolo 5,4 milionu lidí, celkový počet obyvatel od roku 1980 stoupl z 6,4 na více než osm milionů. „Pokud bude přistěhovalectví pokračovat bez omezení, překoná Švýcarsko v roce 2035 hranici deseti milionů,“ upozorňuje SVP. Takový procentuální přírůstek obyvatelstva překonává jen Indie.

Ačkoli to SVP nikde nezmiňuje, její kampaň míří především a Němce. U jižních sousedů žije 300 tisíc z nich a v posledních letech přichází každoročně 20 tisíc dalších. Pro srovnání – tolik lidí v roce 2012 opustilo Českou republiku, bez ohledu na to, kam emigrovali.

Švýcarští lidovci proto navrhují změnu ústavy. Ta by neobsahovala konkrétní kvóty, které by podle návrhu měly být každý rok znovu stanovovány. Omezen by byl také nárok na přistěhování pro rodinné příslušníky a možnost čerpat sociální dávky.

Ekologická organizace žádá pevné kvóty

Omezit počty přistěhovalců nechce jen SVP. Ekologická organizace Ecocop požaduje zavedení pevného stropu pro imigranty – jejich počet by nesměl za rok překročit 0,2 procenta celkového počtu obyvatel.

Proti jakémukoli omezení přistěhovalectví se ale staví švýcarský průmysl, který využíval neomezeného přísunu odborníků ze zemí Evropské unie. Firmy před referendem rozjely reklamní kampaň za miliony franků, která by měla přimět Švýcary, aby v neděli postavili proti návrhu SVP.

Průmysl má silného zastánce i v Evropské unii, se kterou má Švýcarsko dohodu o volném pohybu osob, kterou by bylo třeba změnit. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v této souvislosti Bernu připomněl, že stejná dohoda Švýcarsku umožňuje volný přístup na společný evropský trh s 500 miliony potenciálních zákazníků. Na tom je podle podnikatelského svazu Economiesuisse závislé každé třetí pracovní místo v zemi.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!