Sýrie má šanci na příměří, brzy má platit částečný klid zbraní | E15.cz

Sýrie má šanci na příměří, brzy má platit částečný klid zbraní

Následky bombardování v Sýrii
Následky bombardování v Sýrii
• 
ZDROJ: ctk/AP

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úderem syrské půlnoci (dnes ve 23.00 SEČ) má v zemi začít platit částečný klid zbraní. Bojující strany musejí do dnešního poledne potvrdit svůj souhlas s ukončením bojů, v opačném případě budou čelit útokům západní koalice, Ruska a syrské armády. Z příměří jsou také vyloučeny teroristické skupiny jako Islámský stát nebo Džabhat an-Nusrá. Na podmínkách příměří se dohodly tento týden Spojené státy a Rusko.

Zatím se ale znesvářené skupiny pokoušejí využít zbývající čas a bojují, seč mohou. Například město Chanásir, kterého se v úterý zmocnili bojovníci IS, včera znovu dobyla syrská armáda s leteckou podporou Rusů. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden v souvislosti s příměřím vyvíjel horečnou aktivitu.

Obvolával světové vůdce, vedle Baracka Obamy mluvil například s lídry Íránu, Izraele a Saúdské Arábie. Otevřel také koordinační centrum, kde mohou zúčastněné strany nahlásit případná porušení příměří. Putin oznámil, že už získal ujištění některých skupin o dodržení klidu zbraní. Syrské opoziční síly jsou ale spíše skeptické. Obávají se, že pod záminkou boje s islamisty bude ruské letectvo útočit i na ně.

Také Západ na Putinovo úsilí pohlíží s jistou nedůvěrou. Například britská vláda Rusy podezírá, že chce využít klidu zbraní a upevnit postavení syrské armády, jíž dodává zbraně i taktické rady.

U syrské opozice panuje vůči ruským snahám spíše skepse. Obává se, že ruské útoky na islamisty budou mířit i na její bojovníky.

Někteří experti nicméně připouštějí, že by úsilí ruského prezidenta mohlo znamenat svítání na lepší časy a přehodnocení dosavadní strategie. „To, že Putin do příměří vložil svůj politický kapitál, působí slibně,“ domnívá se britský list The Guardian.

O smír v Sýrii se bojuje i na jiné frontě. OSN se chystá sezvat zástupce válčících stran k novému mírovému jednání. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura včera slíbil, že datum schůzky oznámí během dnešního dne.

Poslední kolo rozhovorů na přelomu ledna a února skončilo nezdarem, navíc za sebe znesvářené skupiny vyslaly prostředníky. Tentokrát jsou k jednacímu stolu poprvé přizváni i zástupci Íránu, Turecka a Saúdské Arábie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video