Syrská vláda otevřela v Halabu humanitární koridor. Řada lidí odmítá odejít | E15.cz

Syrská vláda otevřela v Halabu humanitární koridor. Řada lidí odmítá odejít

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Syrská vláda otevřela humanitární koridor, kterým mohou povstalci a civilisté opouštět obléhané oblasti na východě města Halab. Informovala o tom agentura AP. Místní obyvatelé se ale nechali slyšet, že množství z nich nemá v plánu odejít, protože neexistují žádné záruky, že evakuovaní nebudou zadrženi vládními silami. V oblasti platí humanitární příměří.

Televizní stanice Majádín vysílala přímý přenos z klíčové silnice Castello. Na záběrech byly vidět buldozery, které komunikaci zpřístupnily, a následně autobusy a sanitky připravené pro evakuované.

Přestávku v bojích v Halabu oznámilo Rusko. Cílem je umožnit evakuaci civilistů a bojovníků, včetně těch zraněných. Rebelové nabídku odmítli.

O humanitární pauze informovala již ve čtvrtek OSN. Podle ní Moskva souhlasila s tím, že v oblasti bude panovat příměří od čtvrtka po čtyři nadcházející dny vždy 11 hodin denně. Ruský prezident Vladimir Putin ale následně hovořil jen o prodloužení klidu zbraní na 24 hodin, což znamená do dnešního večera či noci.

Boje o Halab byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video