Rusko se chystá na závěrečnou bitvu o Halab, tvrdí NATO. Zahájit by ji mohlo již za dva týdny | E15.cz

Rusko se chystá na závěrečnou bitvu o Halab, tvrdí NATO. Zahájit by ji mohlo již za dva týdny

ČTK

Ruské válečné lodě přesunují k Sýrii útočná letadla. Podle NATO posiluje Rusko své jednotky pro závěrečnou bitvu o Halab. Začít by mohla za dva týdny. Plavidla jsou nyní poblíž Norska, jehož armáda zveřejnila snímky pořízené hlídkovacím letadlem.

"Jde o největší nasazení od konce studené války, přesunují celou Severní flotilu a většinu Baltské flotily. Nebude to přátelská zastávka v přístavu. Za čtrnáct dní budeme svědky vystupňovaných útoků na Halab," citovala agentura Reuters nejmenovaného diplomata NATO.

Norská armáda zveřejnila snímky, na nichž je vidět flotila ruských válečných lodí plujících v mezinárodních vodách u Norska. Je mezi nimi jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov a křižník Petr Veliký. Zachyceny byly u ostrova Andoya u severního Norska. Norské sdělovací prostředky oznámily, že Rusko informovalo norskou armádu, že válečné lodě jsou na cestě do Středozemního moře.

Evropská unie podle Damašku není dost důvěryhodná na to, aby mohla jednat o situaci v Sýrii

Ruská agentura TASS už v červenci oznámila, že Admirál Kuzněcov bude nasazen do operací v Sýrii v období od října do ledna. Má na ní být 15 bojových letounů Su-33 a MiG-29K a více než deset vrtulníků Ka-52K, Ka-27 a Ka-31.

Ruské letectvo bojuje v Sýrii po boku syrské armády. Na čtvrtek ohlásilo jedenáctihodinovou přestávku v náletech na východní Halab, který ovládají odpůrci Damašku. Francie chce usilovat o prodloužení příměří na několik dní; ruská armáda zatím prodloužila původně osmihodinový klid zbraní o tři hodiny.

Wartburg v nové době: Rychlý konec a krátká naděje na návrat
Ruský ministr kultury v Paříži slavnostně otevřel pravoslavný chrám. Stojí kousek od Eiffelovy věže

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!