Syrské jednotky zabily během jednoho dne přes 200 lidí, tvrdí aktivisté | E15.cz

Syrské jednotky zabily během jednoho dne přes 200 lidí, tvrdí aktivisté

Sýrie
Sýrie
• 
ZDROJ: kolaz E15

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V předvečer příjezdu mise pozorovatelů, která má sledovat dodržování mírového plánu Ligy arabských států (LAS), zabily syrské jednotky při pouličních střetech 111 civilistů a více než 100 armádních dezertérů. Podle agentury Reuters to tvrdí místní lidsko-právní aktivisté.

Rami Abdulrahman z organizace Syrian Observatory for Human Rights označil úterní události za „nejkrvavější den syrské revoluce“. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero prohlásil, že se jedná o „masakr nevídaného rozsahu“ a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby vydala rezoluci vyzývající k ukončení represí.

Ještě rozhodnější akci vyžaduje hlavní opoziční síla, Syrská národní rada, která vyzvala světové mocnosti k ozbrojené intervenci.

Zítra by do Sýrie měla dorazit skupina pozorovatelů Ligy arabských států, kteří mají připravit zázemí pro působení 150 členné mise. Ta má dohlížet na ukončení násilí, stažení vojenských jednotek z ulic, propuštění politických vězňů a zahájení jednání s opozicí. Prodemokratičtí aktivisté nevěří, že Asadova vláda tyto body, na kterých se v pondělí s LAS dohodla, dodrží.

Nepokoje v Sýrii trvají již devět měsíců. V posledních měsících výrazně narůstá počet civilních obětí, jak se stupňují represe režimu prezidenta Bašára Asada. Centrem protestů je provincie Idlib na hranicích s Tureckem.

Tvrzení opozičních aktivistů o počtu mrtvých lze jen těžko ověřit, protože úřady již na začátku konfliktu vyhostily většinu zahraničních novinářů. OSN odhaduje, že během nepokojů bylo dosud zabito přes pět tisíc lidí. Syrské úřady nedávno oznámily, že „ozbrojené teroristické gangy“ zabily již 1100 členů bezpečnostních složek.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video